| Derosa a întrebat:

Unde trebuie să intru pentru a vedea pe ce tasta intru in Bios? Adica sa pot vedea pe ce taste am setate meniuri am windows 7

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

BIOS (Basic Imput Output System) este un mini sistem de operare care recunoaste componentele hardware. El este acelasi indiferent ce OS (Operating System) folosesti. Deci precizarea ca ai Windows 7 nu ne ajuta cu nimic, este inutila, intrarea in BIOS neavand legatura cu OS-ul. Intrarea in BIOS are legatura cu BIOS-ul doar. In fiecare BIOS se intra intr-un anumit fel.
Sunt folosite, mai des, tastele:
Delete
F10
F11
F12
F1
F2
F3
Esc
Dar pot fi si combinatii de taste:
Ctrl+Alt+Esc
Ctrl+Alt+Ins
Ctrl+Alt+S
Ctrl+Alt+Del
Ctrl+Alt
Fn+F1
Ctrl+Ins
Ctrl+Alt+Enter
Incearca-le pe fiecare pe rand. Cele mai des folosite sunt Del si F12. Cat despre alocarea tastelor pe functii se face in Windows separat de BIOS. In BIOS nu poti vedea asa ceva. Succes!

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a vedea cum se intra in BIOS, trebuie sa intrii in manualul de utilizare al placii de baza a calculatorului.
Setarea tastelor nu are NIMIC cu BIOS.

Daca vrei sa vezi ce tastatura ai setata, intra in "Device Manager" - "Keyboard settings".
Acolo vei vedea setarile de limba (distribuirea tastelor in functie de limba aleasa), combinatiile de taste speciale etc., adica tot ce este in legatura cu tastatura.

| PainTech a răspuns:

Cauți pe internet modelul plăcii de bază ( sau cel puțin producătorul ). Asta daca nu ai manualul.

Nota :
Uneori nu poți intra in bios cand se deschide computerul dacă opțiunea de fast startup e activata. Aceasta va trebui dezactivată sau intrat în Setup BIOS din Windows.

| Bula a răspuns (pentru PainTech):

Cum trebuie "intrat în Setup BIOS din Windows"?

| PainTech a răspuns (pentru Bula):

De pe unele dispozitive (laptopuri mai ales) poți intra in BIOS din WindowsRE, iar în WindowsRE poți intra din setări ( cel puțin în Windows 8 și 10. Am sărit cu vederea faptul că OP are Windows 7, am considerat irelevant la momentul in care am scris primul răspuns. Acum incerc sa îmi reamintesc dacă Windows 7 avea RE accesibil din OS sau macar funcție de quick startup... )

https://www.google.ro/......windows-10

| Bula a răspuns (pentru PainTech):

Ma cam indoiesc sa poti intra in BIOS din sistemul de operare, dupa boot-are, cand controlul sistemului a fost cedat deja la SO. Asta ar insemna ca SO sa cunoasca si sa recunoasca toate tipurile si versiunile de BIOS existente, cu adresele lor hardware si toate caracteristicile. In plus, modificarea informatiilor din BIOS in timp ce ruleaza deja SO ar putea duce la erori, poate chiar fatale pentru sistem.

De fapt, intrebarea nici nu are de a face nimic cu BIOS, unde se preiau si se prelucreaza doar cateva din codurile tastaturii.
Interpretarea codurilor hexa al tastaturii se face la nivelul SO (secventa de interpretare ar fi prea mare pentru a incapea in memoria BIOS). Deci, trebuie sa procedeze cum am descris in raspuns anterior.

| PainTech a răspuns (pentru Bula):

Vezi linkul din raspunsul meu de mai sus. Câteva modele de bios pot fi accesate din Windows RE.

Cand accesezi BIOS-ului din WindowsRE se realizează o repornire a sistemului. Deci OS-ul este inactiv.

| Bula a răspuns (pentru PainTech):

Vezi? Despre asta vorbesc!
Din Windows NU se poate accesa BIOS, doar restartat sistemul. Doar dupa (re)start se poate intra in BIOS.
Am muli ani de experienta cu BIOS, inca de pe vremea cand au fost virusate cu "Cernobil". Stiu despre ce vorbesc.

| GPA a răspuns:

De obicei, pentru a intra în bios folosești tastele : F2/F10/Del înainte de bootarea sistemului de operare.

Dacă nu sunt acestea, deși mi se pare puțin improbabil pentru că bios-ul, în cele mai frecvente cazuri este setat pe tasta Del, consultă manualul plăcii de bază -> Firmware / Bios