| BucurDavid a întrebat:

Unde vin bagate aceste cabluri?

https://imgur.com/a/9A2bi0T

9 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

In placa de baza
unde ai pozat tu
trebuie sa ai un tabel in manualul placii de baza, ala e sfant
in rest, f. probabil ca o sa trebuiasca ori sa tai mufa pe care scrie power, ori sa ii modifici contactele, din cauza ca are 3 gauri si placa ta de baza are numai 2, consecutive

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta te va ajuta: https://www.rockpapershotgun.com/......connector/

| ziftode a răspuns (pentru ziftode):

PS daca nu ai manualul, atunci cauta pe net exact modelul placii tale de baza urmat de cuvantul: manual

| GPA a răspuns:

Spune-mi modelul plăcii tale de bază.

| CM7YRE a răspuns:

Vin exact unde ai facut poza, cel mai probabil pe verticala fiecare. Daca ne spui modelul placii de baza iti spunem exact unde vine fiecare.

| BucurDavid explică (pentru GPA):

Foxconn q45m

| GPA a răspuns (pentru BucurDavid):

Pentru placa ta de bază, urmărești exact pozițiile de aici : https://m.imgur.com/a/KBTmxtb

| anonimg a răspuns:

Acelea sunt firele care pornesc/opresc/restarteaza pc-ul
si arata functionalitatea hdd-ului.

Acesta este manualul placii de baza care trebuie studiat cu atentie: ftp://support.bluechip.de/Desktop/Handbuch/Mainboard/Foxconn/Q45M/Q45M_Series-Manual.pdf
La pagina 4 din link-ul de mai sus o sa vezi poza unde vin conectorii pentru mufele care le-ai aratat. La numarul "13. Front Panel Connector".

La pagina 16 din link-ul de mai sus gasesti ordinea conectorilor. Daca i-ai pus gresit, sunt toate sansele ca sa se arda placa de baza. De aceea dupa ce ai pus cablurile, te asiguri inca odata ca le-ai pus bine.
Dupa ce ai asamblat tot pc-ul, il legi la curent si ii dai drumul.
Succes!

Vezi ca trebuie sa scrie si pe placa de baza unde vin acele mufe. Aprinzi o lanterna si te uiti bine ca scrie foarte mic. Cand asamblezi pc-ul sa nu ai haine supraelastice pe tine, ci numai de bumbac. (Adica sa nu ai haine care produc descarcari electrostatice: cele care fac scantei sau te "pisca" cateodata).