| LacatDeOtel a întrebat:

Unitatea mea nu se aprinde. Este cred eu o unitate slaba. Am cautat pe net am verificat sursa, procesorul merge, nu lipseste niciun fir nu stiu ce sa fac...

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

O aveai mai demult si acum deodata nu mai merge? Ce configuratie ai? Detaliaza un pic, vrei sa iti smulegem informatiile utile cu clestele?

| Raducons a răspuns:

Daca nu se aprinde este sursa defecta, ar trebui sa se aprinda ledul care indica alimentarea

| cyberalex a răspuns:

Ce marca si tip este?
1. Daca este un HP (este o problema din fabrica) nu are masa (ground) si va trebui sa legi firul verde cu negru sau cu carcasa care iese din alimentator (decojit un pic și legați un alt fir, punte) si-n același timp apăsați butonul start.
2.
STEP 1: Clean computer inside of dust
STEP 2: Take out memory modules and clean contacts and reseat them - try again - if not working go to step3
STEP 3: Take out the video card ( if does have one ) and try on board ( if does have one ) - if not working go to step 4
STEP 4: Take out ANY other addon cards like modem, tv tunner etc and try again
STEP 5: You can disconnect Front pannel connector on mainboard and try shorting the pins for the power button - this will tell you the power button is causing the fault or not.
Other than this if it's still not going than you might have a faulty mainboard.

| powerslidelambo a răspuns:

Poate ti s-a ars placa cea mare din mijloc sau e de la monitor