| BogdanBogdanN a întrebat:

Urgennt! daca schimb parola cuiva de la facebook politia poate afla cine a schimbat-o? rog seriozitatehappy

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate afla dar politia n-are nici o treaba. Nu este fapta prevazuta in Codul Penal, nici in cel Civil si in nici o lege. Este o chestie de moralitate, doar.

| Gizăz a răspuns:

Poliţia poate afla multe. Dar nu se bagă la chestii d-astea. Nu stă poliţia de aşa ceva.

| LaLaura a răspuns:

Buna. Se poate afla dupa ip-ul calculatorului, dar nu o sa se bage politia, mai ales in Romania.
Deci stai fara griji, nu te gaseste politia pentru ca nici nu o sa te caute, si ma indoiesc ca persoana carei i-ai schimbat parola o sa reclame asta la politie.

| BogdanBogdanN explică (pentru LaLaura):

De ce nu ar reclama? parea destul de pornit sa mearga la politie.

| LaLaura a răspuns (pentru BogdanBogdanN):

Eu una nu m-as duce la politie pentru un cont de facebook, si politia nu stiu cat de mult se baga in treburile astea.
Pana acum nu am auzit sa fi acuzat cineva ca a spart parola de facebook la unul.

| TheHunter38 a răspuns:

Daca schimbi parola de facebook cuiva, persoana respectiva poate sa afle din mai multe moduri( ex: va primi un mesaj pe mailu pe care a fost creat contul de fb, despre modificare cu adresa ultimului ip si orasul de unde s-a logat) Stiu pentru ca si eu am facut din astea laughing
Dar adresa exacta ma refer la strada nr, fara ajutoare specializate ca politia nu se poate afla.
Dar stai linistit nu o sa te colinde mascatii big grin, pana la urma traim in Romania happy

| BogdanBogdanN explică (pentru TheHunter38):

Si ip de la net sau de la calculator?happy

| TheHunter38 a răspuns (pentru BogdanBogdanN):

Eu am facut de pe calculator. daca o schimbi de pe telefon nu stiu ce sa iti spun...

| BogdanBogdanN explică (pentru TheHunter38):

Si persoana respectiva a aflat ca tu esti? sau nu ti s-a intamplat nimic?

| TheHunter38 a răspuns (pentru BogdanBogdanN):

N-a aflat, dar nu trebuie sa te agiti ca si de s-ar afla nu se poate ajunge la politie.
In cazul meu, am spart parola la o fata (colega), asa de curiozitate, aveam si un program de spart id-uri laughing

| BogdanBogdanN explică (pentru TheHunter38):

Dar eu doar i-am schimbat-o nu i-am accesat contul ca zice ca doar in 24 de ore se mai poate accesa cu noul mail si noua parola.

| Trixy65 a răspuns:

Daca acea persoana te-a lasat sa o schimbi nu e problema. Daca nu, nu are cum pentru ca acolo scrie ca acea persoana sa logat la acea ora.S-ar putea sa afle daca au aparate speciale.

| Psychzor a răspuns:

A fost un caz la televizor in care proprietarul unei tablete ipad a folosit sistemul de localizare prin satelit a produsului pierdut/furat iar politia nu a facut nimic in acest sens.

De ce ar face la un amarat de cont de facebook de pe care nu se poate profita (exemplu: tranzactii online, conturi bancare, etc.)

| Lorelei13 a răspuns:

Da, se poate afla deoarece este utilizat IP-ul de la ultima accesare a acelui cont.