| ionut6709 a întrebat:

Urgent! am bagat un HARD DISK in pc, cand am deschis pc-ul imi arata normal, si apoi mi-a aparut un mesaj: Hdd-ul e gata pentru utilizare!
Dar cand intru in MY COMPUTER nu imi apare HDD-UL respectiv, imi apare doar partitiile C si D
Ce sa fac sa imi apara?
Mentionez ca e bine conectat si functioneaza!

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si nu apare hardul? Ce windows ai?

| ionut6709 explică (pentru RAY):

Windows 7 ultimate pe 32 biti

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Ce dracu laughing pai ala e hardul mai, pe crezi ca sunt partitiile alea si windowsul? este o problema daca e hard extern...

| ionut6709 explică (pentru Ionut_Sur_1987):

Am 2 hdd-uri in pc pe ultimul l-am montat recent partitiile acelea sunt de pe trimul hard!

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Ai 2 hdd?

| ionut6709 explică (pentru Ionut_Sur_1987):

Da unul il am de 250 gb si celalalt montat azi e de 80 GB si mi-l recunoaste pc-ul dar nu pot intra in el sa pon de exemplu fisiere poze etc!

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Atunci frate, vezi in bios, probabil trebuie activat... scuze daca nu am fost de folos laughing

| rrrp a răspuns:

Bun. daca e nou nu are partitii create.
trebuie sa il partitionezi.

daca vrei sa vezi in windows daca ti l recunoaste faci asa:

my computer (click dreapta) >> manage >> disk management si l selectezi pe cel nou.

poti sa il partitionezi si de acolo dar mai bine din linux cu gparted.

sunt multe programe de partitionare gen pqmagic...

daca o sa vrei sa il folosesti si ca disk principal, o sa trebuiasca sa faci o partitie activa.
daca nu te descurci du l la cineva.

ideea e ca nu are partitii in esenta si windowsul nu are ce sa vada, pentru ca vede partitii, nu harduri.