| TrololoLM a întrebat:

Urgent. Am un hard disk SATA. Am doua cabluri, unul rosu SATA-SATA si unul cu 4 cabluri negru-rosu-negru-galben. Cine imi explica unde si cum trebuie sa le bag? Ajutor repede.

3 răspunsuri:
| AgathaRo a răspuns:

Cele 4 fire este alimentarea depinde daca ai moulex sau sata. Cele 4 fire de la sursa legi la hard, iar cablu sata faci legatura cu placa de baza-hard.

| hp8510p a răspuns:

Cablul sata il bagi in capatul hardului si in placa de baza.Cel cu 4 cabluri(molex)il bagi in hard si la sursa