| Betty18 a întrebat:

Urgent! funda! Mi-a scazut presiunea la centrala, este la zero. Cum o reglez? Este imergas eolo. Am cartea de instructiuni si cica trebuie reglata, este o supapa sau ceva de genu...dar cum functioneaza? Cum fac sa se ridice presiunea? Care e butonul exact?
Poate puteti sa imi explicati si imi aratati si o poza... Multumesc

Răspuns Câştigător
| Lina_Cata_1976 a răspuns:

N-ai spus complet denumirea. Eu am gasit Immergas Eolo Star. Cauta pe schema "AF". Este un robinet negru sub centrala. Invarti de el si incepe sa intre apa.

| Betty18 explică (pentru Lina_Cata_1976):

Da eolo star e... am invartit de ala da nu prea a crescut acolo pe barometru

| Salontanul a răspuns (pentru Betty18):

Lasa mai mult si deschide mai mult robinetul. Asculta daca intra apa. Scoate un fasait cand intra. Daca nu creste vezi sa nu ai scurgere pe undeva. Verifica taota instalatia.

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

De regulă la orice micro centrală(că bănuiesc că de o micro centrală de apartament/casă e vorba) există un robinet situat undeva sub centrală.La ăla îi spune supapă de alimentare.Aia trebuie deschisă ușor să nu introduci aer pe instalație și când presiunea în manometru a ajuns în parametrii(de exemplu 05-1 bar) se închide acel robinet.Aruncă o privire sub centrală și vei observa acolo 2 robinete. Unul din ele ar trebui să aibă un capăt liber(nu știu cum să îți explic).Aia îi supapa de evacuare(în caz de suprapresiune) și unul ca un robinet ce are o țevă mică(la mine îi de cupru) conectată la instalație.Ăla e supapa de alimentare. Dacă observi că presiunea scade foarte des înseamnă ca ai pierderi de apă pe instalație și atunci v-a trebui să apelezi al un service, că de multe ori pierderile nu se văd că se evaporă de la căldură, dar în manometru de presiune se observă imediat; asta ca să nu riști ca centrala să intre pe avarie.Succes

| Lina_Cata_1976 a răspuns:

Dupa ce am reglat presiunea din butonul negru, ce fac? Il las asa sau inchid la loc?
Multumesc!