| IoanaMaria12345678910 a întrebat:

Urgent! JPG și PNG sunt deja pozele care sunt făcute cu camera telefonului? Sau trebuie sa fac cu camera și sa convertesc după?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Da, telefonul face poze in format JPEG.
In PNG nu, și nici nu are rost sa convertești JPEG în PNG după, fiindcă nu vei obține o calitate mai buna.

E la fel ca în cazul formatelor audio: dacă ai un format lossy (de exemplu MP3) îl poți converti în fișier Flac, însă calitatea rezultatului va rămâne aceeași ca la început.

4 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Telefonul salvează în format jpeg sau de preferabil raw (dacă e ceva mai inteligent).

PNG-urile au calitate mare și pot avea fundal transparent. JPG/JPEG e in standard care ocupa mai puțin spațiu. Raw este un fel de JPG cu informații în plus, ceea ce e preferat dacă se poate.

| SasukeCS2 a răspuns:

Pozele se salveaza ca jpg, nu mai trebuie sa faci tu nimic