| IepureleCuLopată a întrebat:

URGENT!

M-i se închide brusc laptopul și apoi când încerc să îl deschid, nici nu se deschide windows-ul și apoi se închide din nou și fac asta de vreo 6-7 ori apoi se aude ventilatorul mergând și se deschide cum trebuie, și merge încă 1 oră apoi din nou se închide.

L-am curățat, ce pot să fac? Am nevoie urgent de o soluție fără să merg la cineva să îl reparte.

Vă rog rapid un program sau ceva, orice, ajutați-mă!

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Probabil ca nu a fost curățat corespunzător și nu îl folosești astfel încât să aibă spațiu de aierisire și componentele se încălzesc foarte repede.Nu ar strica nici înlocuirea pastei termoconductoare al procesorului.Succes

| WR104 a răspuns:

Trebuie curatat bine de praf si probabil ai avea nevoie si de o schimbare de pasta termoconductoare, instaleaza-ti un speedfan sau ceva asemanator pentru a monitoriza temperaturile din pc-ul tau.
Succes!

| UnCorpSanatos a răspuns:

Ori culerul nu iti aeriseste bine deoarece este plin de praf si murdar ceea ce iti poate duce la defectiuni mai grave: un procesor ars, o placa de baza etc. sau sursa nu iti alimenteaza bine cu energie din cauza unei defectiuni desi tind sa cred ca e prima.

| EmiiLoveYou a răspuns:

Daca il tii pe o patura sau cearceaf (orice moale, prin care nu patrunde aerul) nu isi face aerisirea cum trebuie. Mai bine il ti pe birou sau pe masa, daca nuiti cumperi de la un magazin specializat (Altex, Domo, Flanco, Emag) un suport de laptop care are si un mic ventilator care se incarca prin USB si face aerisirea.
Poate fi si o problema de la Windows, mai bine intrebi pe cineva de specialitate.

| OvidyuNicu a răspuns:

Nu isi face racirea cum trebuie. daca spui ca l-ai curatat deja si daca crezi ca a fost curatat si bine, atunci asigurate ca nu il tii lipit de masa pe el sa circule aerul. nu ai spus nimic. e incins in partea de jos? sau are temperatura normala?

| IepureleCuLopată explică (pentru OvidyuNicu):

Acum pare normală, are niște găuri de aresire sub el și îl țin pe masă.

| DjFlood a răspuns:

Masa de racire pentru el iti trebui.si pasta heatsink la procesor.