| sweetmih a întrebat:

URGENT TPU! CAre este diferenta dintre o constructie pe 32bit si una pe 64bit? La ce se refera aceasta constructie: ecram, procesor?

Răspuns Câştigător
| Eduarrdinno a răspuns:

Pai frate aici este mult de zis dar eu iti zic pe scurt.

1 nu se numeste constructie, ci platforma pe 32 bit sau 64 bit.

Diferenta intre 32 bit si 64 bit este ca cea de 32 bit nu iti poate folosi decat maxim 3 GB de ram, in schimb cea de 64 bit foloseste nelimitat sau cat te tine procesorul si placa de baza.
Platforma de 32 bit lucreaza pe niste registrii mai putin dotati cu variabile care se adapteaza pentru fiecare functie decat cei de pe platforma de 64 bit.
Exemplu un driver pentru 32 bit este facut sa se limiteze in utilizarea de variabile in schimb un driver pentru 64 bit nu este limitat in utilizarea de variabile.
Atunci cand un sistem este ceva mai slab si bagi pe el o platforma de 64 bit ai vazut ca merge mai lent? De ce?
Pentru ca platforma de 64 nu este invatata sa se limiteze la anumite variabile si sistemul fiind slab nu are cum sa stie si puterea necesara sa proceseze si sa utilizeze acele variabile asa ca nu le accepta, limitand platforma si bineinteles nu isi mai face toate procesele necesare rularii ei normale.
O platforma de 64 bit este mult mai stabila din punt de vedere al rularii conventionale decat platforma de 32 bit.

Sper ca te-am lamurir.
Funda?

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Este o caracteristica a microprocesorului, varianta de 64 fiind superioara celei de 32.

| Chirita_Raul_1996 a răspuns:

Salut. diferente majore nu sunt. in mare parte cei mai muti aleg X64 pentru gestiunea a mai mult de 3gb de ram. Insa x64 are mici probleme cu driverele de la pc (depinde cat de noi sunt componentele etc.) sau chiar cu programele. In cazul meu Steam-ul nu are versiune X64. Cu toate ca am 8gb ram folosesc doar 3.

| sltlp a răspuns (pentru Chirita_Raul_1996):

Felecitari pentru alegere. Esti inteligent de dai pe afara, ca platesti(Adica parintii probabil) ca restul de 5 gb sa stea degeaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Chirita_Raul_1996):

La asa ceva nu cred ca se mai poate spune ceva. Ai 8GB si folosesti 3...jesus!