| vladlove123 a întrebat:

Urgent TPU, cum imi va merge windows 7 pe un gb ram, procesor Intel pentium 4 3. 0ghz, placa video onbord 128 mb. Calculatorul nu va fi folosit pentru jocuri, ci pentru messenger facebook, muzica si cam atat, pentru ce il folosesc eu credeti ca se v-a bloca?

Răspuns Câştigător
| baifrate a răspuns:

Baga linistit windows 7, pentru ca o sa iti mearga foarte bine pentru ce ai zis tu ...su eu am avut aproape aceeasi configuratie ca a ta si a fost ok.happy fara grijiwinking

18 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Da, merge dar varianta pe 32 de biti

| ROB3RT89 a răspuns:

Sunt chiar cerintele recomandate pentru windows 7. Daca nu folosesti calculatorul pentru gaming, iti va merge perfect! Poti sa dezactivezi interfata aero si cateva servici sa castigi cateva resurse in plus!

| mousemagic a răspuns:

Daca ai 1 gb ram atunci o sa-ti mearga w7 pe 32 biti(x86) si placa video ar trebui sa aiba directX9 pentru interfata aero. si mai are nevoie de minim 16 gb spatiu... sper ca te-am ajutat

| vladlove123 explică (pentru mousemagic):

Placa are direct x9 deci va merge bine pentru ce il voi folosi eu nu?

| popeasca a răspuns (pentru vladlove123):

In cazul asta e ok doar pentru mess, facebook si muzica.Il poti instala (varianta pe 32 de biti).

| mousemagic a răspuns (pentru vladlove123):

Da

| vladlove123 explică (pentru mousemagic):

Si hdd e de 80 gb e bine?

| mousemagic a răspuns (pentru vladlove123):

Da...dar am vrut sa spun ca partitia c: va trebui sa aiba minim 16 gb

| MaNDwN a răspuns:

Iti va merge destul de sacadat deoarece cerintele de windows 7 sunt destul de mari adica na, cu procesorul nu vei avea probleme, dar cu placa video si cu memoria de ram o sa fie ceva probleme. eu nu iti spun sa til pui, dar daca numai muzica si facebook, messenger, poti incerca, dar va trebui sa ai rabdare. multa rabdare deoarece va merge incet big grin

| popeasca a răspuns:

Ai aici la Microsoft cerintele minime.
http://windows.microsoft.com/ro-ro/windows7/products/system-requirements
1GB de RAM e minimul...deci iti va merge greu. Mai bine ramai la XP.
Plus ca trebuie sa ai DirectX 9.

| ganutzu a răspuns:

Nu ti-l recomand..chiar daca o sa ti se miste cat de cat binisor in momentul in care ruleaza solo, daca dechizi un joc sau o aplicatie ce mananca ceva rami o sa ti se blocheze, ramai la xp e cea mai buna varanta pentru configuratia da..pe win 7 tu nu o sa poti juca mai nimic, pentru ca mananca multe resurse si u nu le ai tongue mai baga si tu un gb de rami, o placa video dedicata macar de 256 sau ceva mai bine un 512

| tirel a răspuns:

Pai configuratia am avut-o si eu, am avut windows 7 ultimede 32 biti si imi mergea ok, dar totusi memoria ram ce ddr e? Eu zic sa faci un dual-boot(sa instalezi windows 7 pe o alta partitie iar cand vei porni calculatorul sa te intrebe in ce sistem de operare sa intre.Acum ai windows xp? Daca ai nevoie de ajutor pentru dualboot sa-mi spui.

| Emil_Andrey_1997 a răspuns:

Mai bine ramai pe xp

| adnai32 a răspuns:

Sigur va merge

| carligiulian a răspuns:

Iti va merge foarte greu mai bine baga windows xp happy

| SNAXOERS a răspuns:

Help! Nu pot sa imi pun minecraft pe windows 7 ultimate. Am avut minecraft pe windows xp care nu mai era bun si acum mi-am luat UN WINDOWS 7 si nu merge zice :bad video card drivers. va rog ajutati-ma minecraft e jocul meu preferat va rog mult sad
bafta sad

| InSid3 a răspuns:

Depinde de internet pentru facebook messenger si muzica daca este de pe youtube.Doar pentru atat ar merge windows 7 dar daca vrei sa te mai si joci... nu e bun! Sfatul meu ramai la xphappy!

| Skizzo_Alex_2000 a răspuns:

Baga frate linistit si eu am windows 7 si cu aceeasi memorie si eu mai mult il folosesc pentru Jocuri frate