| anonim_4396 a întrebat:

USB immunizer de la Bitdefender imi poate sterge datele de pe usb stick fara vointa mea?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Exista virus care ascunde fisierele (poze, muzica, documente etc.), le fac invizibile, iar in locul lor apar copii ale programului de virus, cu acelasi nume (dar cu extensie exe, pif, lnk etc, executabila). Daca se da click pe oricare din aceste fisiere, calculatorul se infecteaza automat.
Bitdefender sterge aceste pseudo-fisiere (de virusi), dar fisierele tale utile, originale raman ascunse. Astfel ai impresia ca s-au sters de pe stick.
Un IT-ist cu experienta poate reface vizibile aceste fisiere.

2 răspunsuri:
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Daca sunt infectate, da.