| userul7200 a întrebat:

Va dau funda daca imi spuneti la ce ajuta procesorul si rami.

Răspuns Câştigător
| Soarecul1234 a răspuns:

Ram = spatiul de lucru al procesorului. Procesorul = prelucreaza informatiile el proceseaza date si comenzi, primind si trimitand informatii codate in limbaj binar prin impulsuri electrice. In mare, el este raspunzatorul pentru viteza de reactie a calculatorului tau.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Procesorul are rolul de a executa toate operatiunile, iar ram ul are rolul de a tine informatiile care se duc la procesor, care vin de la procesor, care se duc la periferice, care vim de la priferice sau date ale aplicatiilor care ruleaza ma momentul ala

| IEHOVADUMNEZEU a răspuns:

Ramu ajuta la viteza de citire a informatiei iar procesorul proceseaza informatia o prelucreaza

| Petrescu_Daniel_1999 a răspuns:

Procesorul ca sa mearga mai repede si rami sa se incarce texuturile si sa mearga mai repede

| suntserios a răspuns (pentru Petrescu_Daniel_1999):

Explicatie mai inteligenta nu ai gasit?