| qKiiddaXD a întrebat:

Va rog, ajutor, am o mare problema!
Am un Lenovo A6000 pe care l-am primit abia de Craciun, si am mers pana la baie sa ma spal pe maini, si telefonul mi-a cazut din buzunar in WC! L-am scos rapid, am incercat sa apas pe cateva butoane, NU MERGEA NIMIC, l-am inchis repede, i-am scos bateria, l-am sters pe unde l-am putut si am bagat bateria la loc, dupa am tinut apasat pe butonul de deschidere ca sa il deschid! Stiu ca nu trebuia sa fac asta! Nici eu nu mai gandeam, la cat de panicata eram!
Si arata acolo cum face cand se deschide, incepusem sa ma linistesc, dar dupa mi-au aparut niste chestii, nici eu nu stiu ce erau alea, si l-am asezat undeva, sperand ca se va linisti, m-am spalat pe maini, dupa l-am luat cu mine in camera. Si tot bazaia din 5 in 5 secunde. Dupa i-am scos iar bateria, m-am documentat de pe un site si scria ca trebuie sa ii scot si cartela, am scos-o, am suflat in mufa de casti si USB cum scria acolo, l-am asezat pe birou, langa mine, cu toate componentele scoase. De vreo jumatate de ora sta asa.
Am vorbit cu o prietena si mi-a spus sa il bag intr-un bol cu orez si sa il tin 3-4 zile...

Ce sa fac? Cand am primit telefonul, parintii mi-au zis ca 2 ani nu mai primesc niciunul. crying

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi la linkul următor ce trebuie să faci :
http://www.yoda.ro/......n-apa.html

http://socialweb.ro/......e-lichide/

http://mashable.com/2012/09/04/cpr-drowned-cell-phone/

În cazul în care NU funcţionează după ce l-ai ţinut 72 de ore ( 3 zile ) în orez uscat, atunci NU cred că se mai poate "salva" :(
Oricum, va trebui să mergi cu telefonul la un Service pentru diagnosticare!

Toate cele bune!

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pai da, nu ne mai putem duce nici la cacastoare fara telefon...

| Catabtr23 a răspuns:

Metoda cu orezul este o metoda foarte eficienta, boabele de orez tind sa absoarba umezeala ramas in telefon. Partea rea e ca deschizandu-l probabil a facut scurtcircuit. Nu sunt sigur daca se mai poate repara. In orice caz, incearca metoda cu orezul si ocupa-ti timpul altceva pentru a nu te gandi la el cat timp sta acolo.

| qKiiddaXD explică:

Multumesc tuturor pentru ajutor! L-am tinut in orez toata noaptea, si dimineata s-a auzit alarma telefonului...M-am trezit si am scos telefonul din orez, si mergea! big grin

| bursuc001 a răspuns (pentru qKiiddaXD):

Cu plăcere happy

Bine că s-a rezolvatwinking

O seară frumoasă!