| BumtSii a întrebat:

Va rog. cei care aveti nokia 2220. imi aflati si mie codul IMEI? sunati la *#06#. dau fundita! va rog mult! am pierdut telefonul si vreau sa-l blochez si vreau sa stiu daca codurile IMEI de la telefoanele Nokia 2220 sunt toate la fel sau diferite

Răspuns Câştigător
| Robert a răspuns:

Nu se suna. Doar se formeaza codul cum este si dupa # apare codul cerut de tine.Fiecare telefon are un cod al lui, este o semnatura acel cod.

3 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Fiecare telefon are un imei al sau! shiar daca sunt altii cu 2220, fiecare are un alt imei! codul imei il puteai doar tu afla tastand *#06#, salvandu-l eventual undeva pentru aceasta clipa, cand l-ai pierdut! chair daca l-ai putea bloca, nu te-ar ajuta cu nimic, tot nu l-ai recupera! imi pare rau!

| Robert a răspuns:

*#06# - aflare cod IMEI
*#7780# - revenire la setarile din fabrica
*#67705646# -stergere logo operator
*#0000# - afisare versiune software
*#2820# - adresa Bluetooth
*#746025625# - status ceas SIM
#pw+1234567890+1# - arata daca SIM-ul are restrictii
*#92702689# - meniu secret cu toate sau o parte din urmatoarele informatii:
- IMEI
- luna si anul in care a fost produs telefonul
- data la care telefonul a fost cumparat
- data ultimei reparatii
- life timer - timpul total de convorbiri
*#3370# - activare codec EFR (Enhanced Full Rate). Imbunatateste receptia semnalului, dar bateria se va consuma mai repede.
*#3370* - dezactivare EFR. Bateria se va consuma mai incet, dar semnalul receptionat va fi putin mai slab.
*#4720# - activare codec Half Rate
*#4720* - dezactivare cod Half Rate
*#7370925538# - se foloseste cand uiti codul pentru aplicatia wallet al telefoanelor Nokia Symbian. Ti se va cere codul de securitate (implicit este 12345).
*#7328748263373738# - resetare cod de securitate

| chiochips a răspuns:

Sunt diferite,, orice telefon are un cod IMEI diferit, chiar daca modelul telefonului e la felwinking