| robertnuconteaza a întrebat:

Va rog sa ma ajutati, am o sursa de 280w, ma tine aceasta placa video:amd radeon r240 128 bit 4 gb.
va rog sa imi spuneti,

Răspuns Câştigător
| AstroNoot a răspuns:

Deci ori vrei petarde asa, de revelion intarziat ori iti iei o sursa decenta.Ai aici o varianta http://www.pcgarage.ro/surse/segotep/atx-500wh/

17 răspunsuri:
| AstroNoot a răspuns:

Nu cred.E foarte slaba, dar depinde si de procesor

| robertnuconteaza explică:

Va rog sa ma ajutati

| robertnuconteaza explică (pentru AstroNoot):

I5 1th generatie

| AstroNoot a răspuns (pentru robertnuconteaza):

Ai nevoie de o sursa mai buna.

| robertnuconteaza explică:

Sau macar sa imi recomanzi o sursa low buget

| robertnuconteaza explică:

Plz ajuta-ma, dau funda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat ai bugetul maxim pentru sursa, deoarece e o pocnitoare cea de 280w, si procesor si placa video, are si hdd, dvd, rami etc...

Bula
| Bula a răspuns:

Singura proba e incercarea.
Daca functioneaza, e OK. Daca nu, asta e.

Am sursa veche, de putere relativ mica, care duce fara probleme sistem mare, dar am si invers.

Bula
| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu numeri consumul la bucata sau dupa puterea total consumata in acelasi moment?

In realitate nici un PC nu consuma nici 250W. Daca nu ma crezi, masoara-l sau uite-te pe contorul electric!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Nu, eu ma refer al puterea consumata in forjare, gen jocuri si randari grafice. Si, am avut pocnitori de china de maxim 250 w, care tineau pana la un moment dat, il forjam cu ceva mai tare, poc, restart, poc se ardea vreun condensator sau alte minunatii. O sursa de 100-150 ron, din zilele noastre sa zic ca ar fi oleaca mai ok pentru el. Daca e sa o gandesc altfel, cum faci tu, cu masurarea ai perfecta dreptate, dar stiu si eu o alta parte.

Bula
| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Sursa din PC-ul meu (de pe care scriu si acum) este de 250W, e super solicitata, dar este de firma.
Puterea n-are nimic comun cu calitatea condensatoarelor sau altor piese. Pur si simplu nu dai bani pentru cifre "miraculoase", ci pe calitate.
Dar trebuie sa te si pricepi, sa stii alege calitatea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Bula, cati crezi ca stiu, ceea ce si tu stii?happy Eu, tu, ala, celalalt. Extrem de putini oameni, in afara de cei din domeniul IT, cu o facultate terminata si care lucreaza intr-o firma de genul, stie.
O fi a ta de 250 watt, dar, nu cred ca este asa solicitata precum spui tu, dar nu mai conteaza asta, si am sa te rog sa nu dai reply dupa mesajul asta, este rugamintea ta, pentru un om capabil ca si tine!
Iar calitatea unei surse, tine intotdeauna de componente, nu ma contrazice, pentru ca sunt exact pe domeniul acesta! Daca un condensator este praf, strica toata treaba, daca ceva din interior se supraincinge face poc, s-a ars sursa, sau acea parte, si tot asa, nu mai lungesc. Ideea este, ca pentru un calculator cu putere consumata pe diferite aplicatii ce necesita putere, ca sa alimentezi acel procesor cu cat are nevoie si toate restul de componente, iti trebuie si o sursa buna, minimum 500 watt, certificat 80>+ gold sau bronze si sa aiba toate protectiile necesare. Altfel dupa parerea mea e o pocnitoare.

| octav005 a răspuns:

Il poti incerca, instalezi pe pc programul joemeter si vezi cat iti consuma per total,
din cate vad placa ta video nu trebuie alimentata separat de la sursa, se alimenteaza din placa de baza cu PC-I Express.
SI daca este 280w reali sigur iti va merge fara probleme.
Mai mult de 150w nu iti consuma placa video.

| robertnuconteaza explică:

Deci aia m-ar tine, ca sa nu o cumpar si sa bubuie

| CPAElites a răspuns (pentru AstroNoot):

S-o schimbe cu alta petarda?
Daca sursa are eficienta 80+, e mult mai buna decat petarda recomandata de tine.

| AstroNoot a răspuns (pentru CPAElites):

Slabe șanse sa aiba asa eficienta.I-as fi recomandat Corsair, ca alea nu ma lasa la greu, dar atunci ajunge sa dea mai mult pe sursa decat pe placa

| robertnuconteaza explică (pentru AstroNoot):

Thx