| recort a întrebat:

Va salut. Am si eu o intrebare. Cum se poate accesa BIOS-ul unei placi de baza? Sunt cam nou in domeniu. Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| georgetzop a răspuns:

Depinde de fiecare, la unele cu f2, la altele cu f10, apesi f2 inainte sa intre in windows imediat dupa ce apesi pe power buton

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Cand un calculator se deschide, pe ecran apar niste informatii (varianta de Bios, rami, placa grafica, varianta placii de baza), dar si instructiuni pentru a intra in bios, safe mode sau a alege prioritatea la bootare. In general, pentru a intra in Bios se apasa de mai multe ori tasta Delete cand calculatorul porneste. Ca sa fim foarte exacti, cand vei da restart la calculator, sa observi varianta de Bios a sistemului tau. Iata cateva exemple:

AMI (American Megatrends) - AMIBIOS, AMI BIOS - tasta Delete (sau F1, F2)

Award Software (now part of Phoenix Technologies) - AwardBIOS, Award BIOS
Delete sau Ctrl+Alt+Esc

DTK (Datatech Enterprises) - DTK BIOS
tasta ESC

Microid Research - MR BIOS
tasta F1

Phoenix Technologies - Phoenix BIOS, Phoenix-Award BIOS
tasta Delete sau Ctrl+Alt+Esc, Ctrl+Alt+Ins, Ctrl+Alt+S