| Bacanu_Petrus_1987 a întrebat:

Va salut, ce procesor i 7 este compatibil cu aceasta placa de baza P8H61-M LX2 R2.0? Mentionez ca vreau sa-mi schimb procesorul si nu am idee daca un i 7 este compatibil cu placa de baza.

5 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Hai sa te invat o smecherie. Exista google. Prin google gasesti raspunsul la aproximativ 90% din intrebarile puse de aici zi de zi.
Cauti pe google modelul placii tale si intrii la specificatii pe site-ul producatorului.
Iti ia aproximativ 5-6 secunde.
Aici e site-ul producatorului.
https://www.asus.com/us/Motherboards/P8H61M_LX_R20/

Citez: LGA1155 socket for Intel® 3rd/2nd Generation Core™ i7 / Core™ i5 / Core™ i3 / Pentium® / Celeron® Processors

Presupun ca ai si tu cunostinte minime de engleza prin care sa intelegi ce scrie acolo.
Acolo aflii si memoria de ram suportata si absolut toate detaliile compatibilitatii pentru placa ta de baza.
Succes :)

| relian a răspuns (pentru Evolution):

"E grele" tare ce spui tu, marea majoritate a romanilor is prea destepti sa stea ei sa caute laughing. Tocmai ma intrebam undes frate romanii aia destepti, frumosi si cu de toate, harnici, uitasem sa trec
laughing

| Sn4k3 a răspuns:

Da, e compatibil. Uita-te la specificatii de acum ca scrie acolo.

| randomgui a răspuns:

E o placa de baza foarte veche, nu merita sa pui un i7 atat de vechi pe ea, ideal ar fi sa cumperi una noua, de preferat una de generatia a 8-a si daca spui ca vrei sa faci OC un 370Z ar fi bun cu un i3 care este aproape la fel de bun ca acel i7, dar pentru a iti raspunde la intrebare un i7 3770k (generatia a 3-a) sau un i7 2700k( generatia a 2-a) mentionez ca i3-ul este mai bun decat i72700k

| TrollKing1 a răspuns:

Pt placa ta de baza, poti sa iti iei Celeron, Pentium, i3, i5, i7 de gen a 2-a sau a 3-a, placa de baza e veche, dar de ex iti poti monta acest i7 pentru ca este compatibil cu placa ta de baza : https://www.samwise.ro/......lee-8-1189