| Danutzuuuuuuuuuuuuuu a întrebat:

Va salut! Recent am achizitionat un laptop Asus si nu prea ma descurc cu driverele. Mi-au dat un cd cu driverele laptopului dar... nu are cd-room(sau cum se numeste)laughing. Cu ce program imi pot identifica driverele pentru modelul meu de laptop?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ceea mai simpla si sigura procedura:
Copiezi pe un alt calculator intregul continut a CD-ului cu drivere pe un stick USB, dupa care introduci stick-ul in laptop si instalezi driverele.

| Danutzuuuuuuuuuuuuuu explică (pentru Bula):

Nu va merge sigur, deoarece ele arata ca pe un cd cu windows

| Bula a răspuns (pentru Danutzuuuuuuuuuuuuuu):

Merge sigur, eu asa procedez cand am nevoie.

| Danutzuuuuuuuuuuuuuu explică (pentru Bula):

Copiez direct acea partitie sau intru cu click dreapta-open si apoi copiez toate fisierele?

| Bula a răspuns (pentru Danutzuuuuuuuuuuuuuu):

Pe CD nu exista partitii.
Intrii cu Explorer pe CD, marchezi TOATE fisierele si folderele de pe el, dai "Copy" (Ctrl+C ), dupa care
Intrii pe stick-ul USB gol si dai "Paste" (Ctrl+V).
Astepti pana ce se copiaza TOATE fisierele pe stick (poate dura chiar mai multe minute).
Cand Led-urile de la CD-ROM si de la stick nu mai palpaie de cel putin un jumat de minut, atunci poti scoate stick-ul din calculator. Din acest moment stick-ul este ca si CD-ul, poti instala driverele pe laptop.

La laptop, introduci stick-ul si probabil va oferi meniul de instalare. Daca nu porneste automat, atunci intrii pe stick, cauti fisierul "setup.exe", pe care-l deschizi.
In cazul cand nu vezi direct acel fisier pe radacina stick-ului, atinci deschizi cu Notepad fisierul "autorun.inf". In el vei gasi mentionat un fisier exe si locatia lui (intr-un folder de pe stick), care porneste instalarea. Il cauti, dai dublu-click pe el si porneste instalarea, ca si de pe CD.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Asus.com, dooh!

| cosmin1324 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu daca gasesti drivere pentru placa video pe site-ul producatorului

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cosmin1324):

Ei nu. Ca doar prost o fi producatorul ala sa puna drivere pentru produsele lui, nu? big grin

| Wr3nch a răspuns:

Nu folosi programe de cautat drivere. Intri aici, bagi modelul si le gasesti:
https://www.asus.com/support/Download-Center/

| cosmin1324 a răspuns:

Ce specificatii ai?

| Bizon95 a răspuns (pentru Danutzuuuuuuuuuuuuuu):

Tzedeurili nu se mai folosesc, poti sa iti iei o unitate externa, pe usb, una care si scrie si destul de buna costa vreo 100lei
totusi
https://www.google.com/search?q=ASUS+X541UA
primul link de sus:
https://www.asus.com/Laptops/ASUS-VivoBook-Max-X541UA/
in dreapta sus Support, apoi driver,
https://www.asus.com/Laptops/ASUS-VivoBook-Max-X541UA/HelpDesk_Download/
apoi te descurci tu ca esti mare si vaccinat

| LeonXed12 a răspuns:

Dai o cautare cu windows update, asta ar trebui sa-ti rezolve problema.