| Dontforgettosmile a întrebat:

Va salut, TPU! Alaltaieri seara, pe la ora 7, am vrut sa intru pe facebook de pe tel mobil direct de pe browser (conectat la wifi) si am observat ca se incarca mai greu ca de obicei. Asa ca am intrat pe alte site-uri, si unele se incarcau repede altele mai greu. A sosit seara, asa ca am terminat, zicand ca se va repara problema. A doua zi, pe la pranz, am intrat din nou pe facebook, dar de data asta de pe PC, conectat direct la acelasi cablu de RDS ca si router-ul wifi. Dar am observat ca si pe PC, facebook si unele site-uri se incarca mai greu ca de obicei. Oare care o fi problema? Atat pe PC, cat si pe tel toate (aplicatii, jocuri) merg normal, numai internetul nu. Va rog, ma puteti ajuta? O fi problema de la mine (ceea ce ar fi ciudat caci si pe PC si pe tel a aparut problema in acelasi timp) ori e de la ei, de la RDS? (Mentionez ca pe TPU netul merge bine, cat de cat, dar pe facebook nu prea!)

5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Sterge cookie si cache din browser pentru inceput. Ai facut un test de viteza?

| Dontforgettosmile explică (pentru neluL):

Si la telefon si la PC am sters tot istoricul si toate cookie-urile. Mie imi arata de la RDS 100MB/sec dar asta nu inseamna ca merge cu aceeasi viteza. Si fix acum, in timp ce scriu acest raspuns, am observat ca netul merge mai repede de data asta. Am navigat si pe FB mai repede si de pe tel si de pe PC. Acun si-a mai revenit putin, dar tot nu-i la fel. Si ce inseamna test de viteza? Si la ce?

| neluL a răspuns (pentru Dontforgettosmile):

Test de viteza faci aici http://www.speedtest.net/
rezultatul trebuie sa-l convertesti din megabits in megabytes ca sa afli viteza reala. 1 megabits = 0, 125 megabytes
Conversia o faci aici http://www.unitconversion.org/......rsion.html
Oricum de la retea este, e foarte ocupata de cand au luat copii vacanta.

| Dontforgettosmile explică (pentru neluL):

Asa e, de cand a inceput vacanta, de atunci merge net-ul mai greu! Dar nu tot timpul, cateodata! Si mersi pentru sfaturi!

| neluL a răspuns (pentru Dontforgettosmile):

Cu placere! wave bye, bye