| EuSuntRobertel a întrebat:

Va salut! Vreau sa cumpar un laptop pentru a invata programare pe el si pentru afaceri. Am gasit laptop-uri de gaming cu componente bune la pana in 3000lei(bugetul meu), urmatoarele intrebari sunt: ma va ajuta un laptop de gaming la productivitate? Ar trebui sa imi iau laptop special de business in loc de gaming? Producator HP gaming pavilion i5 8300h placa video nVIDIA gtx 1050Ti sau producator gaming Lenovo legion i5 9300h placa video nVIDIA gtx 1650?
Funda

Răspuns Câştigător
| FaraNume1245 a răspuns:

Laptopurile business sunt "țepe" de cele mai multe ori. Sunt mai slabe și mai scumpe decât cele de gaming.

Dacă cele două listate de tine sunt la același preț, Lenovo e mai bun.
Dacă nu, ține de tine dacă diferența în performanță merită diferența de bani.
Dacă nu vrei să-l foloseștia gaming, aș zice că nu are rost să dai în plus pentru Lenovo. Diferența de performanță în programare nu se simte dacă nu ai cod mare. De exemplu, la 50k linii se va simți diferența când le compilezi și rulezi, dar la cod de câteva (sute de) linii, nu.

Nu știu la ce te referi prin "pentru afaceri".

| flixbuster a răspuns (pentru FaraNume1245):

Sunt tepe daca le cumperi si nu stii de ce. Daca vrei un TPM pentru BitLocker, un SED, un docking, ceva acolo e alta poveste. Pentru astea platesti. Daca esti home user evident ca n-ai ce face cu functionalitatile alea business. La fel ca si la Windows, Pro vs Home.

| EuSuntRobertel explică (pentru FaraNume1245):

50 de lei e diferenta dintre cele 2 laptop-uri. Vreau sa il tin mai mult timp si am auzit ca HP-ul e mai rezistent. Nu stiu de Lenovo. Tu ce parere ai?

| FaraNume1245 a răspuns (pentru flixbuster):

Exact.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru EuSuntRobertel):

Nu știu de rezistență, dar zic că merită să dai 50 de lei în plus pentru performanță. E nesemnificativă la procesoare, dar se simte la placa video, în caz că o să joci ceva.
Vezi aici benchmark-uri:
https://cpu.userbenchmark.com/......4vsm425634
https://gpu.userbenchmark.com/......4039vs3649

11 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Iti trebuie cap, nu ultima generatie de laptop de gaming. De scris cod, poti scrie cod si pe hartie.

| flixbuster a răspuns:

Pe un i3 inveti programare fara nici o problema.

DELL Inspiron 3584, 15.6' FHD, Intel Core i3-7020U, 4GB DDR4, 1TB, GMA HD 620, Linux, Black la 999 lei de Black Friday.

http://www.badabum.ro/......inux-black

| sayWhaaat a răspuns:

Nu exista laptop cu adevarat de gaming in banii aia, au bottleneck destul de ridicat din cauza placii video slabe. Daca vrei strict programare si HP ul e mai ieftin, ia HP ul, daca vrei si gaming pune diferenta si ia Lenovo-ul, castigi in jur de 10-20 FPS-uri in toate jocurile, se cunoaste cel mai mult in ultimele jocuri AAA aparute 2018/2019.

| EuSuntRobertel explică (pentru sayWhaaat):

50 de lei e diferenta intre cele 2 laptop-uri. Vreau doar pentru programare. Vreau sa tin laptop-ul mai mult timp si am auzit ca HP-ul e mai rezistent, nu stiu de Lenovo. Tu ce parere ai?

| sayWhaaat a răspuns (pentru EuSuntRobertel):

Nu se mai merge demult pe principiul de care e mai rezistent, il ai cum il pastrezi. Daca diferenta e doar de 50 de lei, eu unul as merge pe Lenovo, ca nu as stii niciodata pentru ce imi mai trebuie in afara de programare, si as vrea sa fiu flexibil. Depinde de tine.

| StefanE2019 a răspuns:

Alege-l pe cel Lenovo, are procesor mai puternic și placa video este mai bună.

| MC200 a răspuns:

Nu îți trebuie laptop special. Alege HP este bun