| anonim_4396 a întrebat:

Vand cateva produse pe olx. Credeti ca pot risca sa fiu pacalit daca vind prin posta romana? adica ies intr-un fel pe minus?

Răspuns Apreciat de Editori
| Bondarel99 a răspuns:

Bineînțeles, asta e cea mai comuna teapa data prin posta, nu e chiar teapa dar sigur e neseriozitate.
Tu dacă pui un colet cu ramburs îți va cere la posta vreo 12 lei pe transport (bani pe care ii poți adauga la cei pe care trebuie sa ii primesti prin ramburs, adică destinatarul sa plătească transportul). Dar dacă el nu merge la posta sa ridice acel colet, va sta acolo 10 zile apoi se va întoarce la tine și va trebui sa platesti drumul de întoarcere care cred ca tot undeva la 10 lei plus taxa de inmagazinaj, cât a stat el la posta care e 1 leu pe zi. Se mai adauga și cei 12 lei pe care i-ai plătit la început. Deci numai pierdere de bani și de timp.
De asta eu nu recomand rambursul pentru ca sunt foarte mulți oameni neserioși care nu merg sa ridice coletele.
Ai putea sa spui ca vrei plata in avans (măcar costul transportului) in cont, apoi sa trimiți coletul. Dar trebuie și tu sa fii serios.

11 răspunsuri:
| Catalin_Spanu_2001 a răspuns:

Salut, nu ai cum sa fii pacalit daca faci prin rambus + transportul o sa-l plateasca cumparatorul.,

| NikFlorian a răspuns:

Nu,nu ai cum. Daca apelezi la posta romana cumparatorul nu va primii coletul pana nu il va plati, va semna pentru el si banii pe care ii primesti pot sa iti fie oferiti in plic sau virati pe un card bancar.

| IIIshaneIII a răspuns:

Da poti iesii pe minus daca refuza coletul

| BububucatorulBubycus a răspuns (pentru IIIshaneIII):

N-ai cum sa refuzi decat daca nai bani in colet nu poti sa te uiti decat dupa ce platesti

| xerxes1 a răspuns (pentru BububucatorulBubycus):

Daca cumparatorul nu ridica coletul, cine plateste transportul tur retur dupa mintea ta?

| IIIshaneIII a răspuns (pentru BububucatorulBubycus):

Cumparatorul,poate refuza coletul pe motiv ca s-a razgandit, a pierdut banii etc. iar expeditorul ramane cu degetul in gura si trebuie sa plateasca taxele de curierat

| anonimg a răspuns:

Poti sa iesi pe minus daca cumparatorul nu va mai ridica coletul (coletul sta 10 zile la posta, dupa care se intoarce la expeditor).

Daca se intampla o astfel de problema este bine ca si administratorii olx sa o cunoasca.
Dar inainte de asta trebuie sa te interesezi daca si cumparatorul are cont pe olx. In felul acesta, daca va fi neserios, adminii olx il va afla si vor putea sa il blocheze pentru totdeauna pe acel ip de care se foloseste. Sau va fi avertizat -si pe viitor nu va mai face greseli.

Trebuie sa fii sigur ca el este sigur interesat de produsul tau. Daca il vezi nesigur, atunci nu ii vinzi marfa orice ar spune. Daca insista sa i-o vinzi, atunci chiar ii poti cere un avans inainte.
Poti sa ii spui de aceasta teama a ta -ca nu va mai veni sa ridice coletul. Constiinta il va indemna atunci sa fie serios.
Da-i cat mai multe detalii despre produs -cu bune si rele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A spus ca chiar va plati in avans numai sa ma duc sa pun la posta produsul. ce parere ai? adica e foarte interesat de produs. dar eu n-am vandut niciodata prin posta nu stiu ce trebuie facut sad

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, așa ar fi perfect. El dacă îți pune toată suma in cont tu vei plati doar 5 lei transport pentru ca nu îl mai pui cu ramburs, iar acei 5 lei ii adaugi la suma pe care trebuie sa ti-o pună in cont. Sau dacă nu vrea sa pună toată suma, ii ceri doar 20 lei avans astfel încât sa fii sigur ca nu iesi in pierdere dacă el nu mai merge sa ridice coletul și sa te asiguri de seriozitatea lui. Apoi restul sumei îl treci la rambursul pe care trebuie sa ti-l dea el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Mercii mult. Bun si eu trebuie sa ma duc la posta cu coletul, spun adresa unde sa ajunga, etc?

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Îl împachetezi bine și îl duci la posta. O sa te întrebe dacă vrei sa trimiți cu ramburs sau fără. Apoi îți da niște hârtii sa le completezi cu numele tău și adresa, numele și adresa destinatarului. Apoi platesti taxele poștale, adică transportul, dacă e cu ramburs platesti in jur de 12 lei, dacă e fără ramburs platesti 5 lei.