| Skarr a întrebat:

Varu meu are un laptop la care nu a reinstalat windows ul de vreo 3 ani. Daca il reinstaleaza o sa aiba si mai mult fps in jocuri, nu? Eu pe fostul meu laptop am mai mult fps si am un procesor mai vechi decat el dar eu am reinstalat windows ul acum cateva luni. Eu asa i-am zis dar el zice ca nu are cum sa iti dea fps daca reinstalezi windows ul ca nu are legatura.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vea mai multe fps-uri, trebuie eliminate TOATE programele inutile (nefolosite), care pornesc impreuna cu Windows-ul.

| sierra1 a răspuns:

"el zice ca nu are cum sa iti dea fps daca reinstalezi windows"

dă-i o fundiță vărului, că zice bine

| NLS a răspuns:

Diferența de FPS câștigate va fi irelevanta, POSIBIL vreo 2-3 în plus.

Însă dacă are Windows 10, poate sa facă alte trick uri, care ii vor accelera puțin windowsul, și tot POATE, va mai câștiga câteva FPS de acolo: dezinstalat/ blocat Cortana, dezactivat telemetria, dezactivat TOT ce e la Privacy (in afara de camera și microfon), dezactivat servicii inutile.

| PainTech a răspuns:

Salut!
"Daca il reinstaleaza o sa aiba si mai mult fps in jocuri, nu?"
In majoritatea cazurilor da.
Reinstalarea sistemului de operare sterge toate programele care consuma aiurea resurse, impreuna cu o multitudine de fisiere inutile si tampenii din registrii. Curatenia asta imbunatateste performanta, nu simplul fapt ca reinstalezi sistemul de operare.

Nu uita sa instalezi driverele corespunzatoare si sa dezactivezi chestiile inutile de la Windows dupa ce reinstalezi sistemul de operare.

" Eu pe fostul meu laptop am mai mult fps si am un procesor mai vechi decat el dar eu am reinstalat windows ul acum cateva luni."
Performanta nu depinde doar de vechimea procesorului. Sunt multe chestii care fac dispozitivul sa mearga asa cum merge.

| JicaContra a răspuns:

Eu nu am instalat windows-ul de 5 ani
si acum ar trebui sa il instalez pentru ca nu imi merge un anumit joc de pe windows store, si imi e o sila de ma doare, pentru ca tot restul merge binemercic

daca stii ce faci si nu intrii pe site-uri de filme pe gratis si alte cioace care iti umplu rajnita de calculator cu rahaturi care stau tot timpul pornite, atunci nu scade fps-ul

| flixbuster a răspuns:

Eu am folosit Windows 7 vreme de 8 ani de zile din 2012 pana in 2020 fara nici o reinstalare. Anul acesta am trecut pe Windows 8 doar pentru ca a expirat suportul de Windows 7 si pana in 2023 (cand ii expira suportul si lui Windows 8) nu am de gand sa il reinstalez.

Nota: am evaluat si Windows 10, e bun pentru altii dar nu pentru minewinking In 2023 cred ca trec pe Linux total, acum doar unul din cele doua sisteme pe care le folosesc e pe Linux big grin