| Vlad162 a întrebat:

Vin si eu cu o nelamurire la care as vrea putin ajutor.

Este vorba de serviciul de roaming.

Parintii mei au plecat intr-o calatorie in Londra iar eu sunt in Italia in acest moment. Cand incerc sa ii apelez tot ce aud este "numarul nu este disponibil" sau ceva similar. Nici ei nu ma pot apela, nici trimite mesaje. Sa fie de la faptul ca nu au serviciul de roaming activat? Sau ce altceva poate fi? Multumesc si astept raspuns!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal!

trebuie sa sune ei la firma unde au abonamentul sau sa-si i-a alta cartela mai bine!

sau poate nu aveau semnal, dar sigur e roamingul! deoarece e necesar sa fie activat, pentru ca telefonul tau primeste apeluri doar din zona in care sunt antene cu semnal primesc si trimit raspunsuri catre cartela ta (acel chip de pe cartela si atena telefonului), iar daca roamnigul nu e activat antele nu pot comunica intre ele sa transmita semnalul din marea britanie.