| Pakyeri a întrebat:

Voi ce distribuție o considerați mai buna dintre următoarele
Ubuntu
Linux mint
Kali Linux
Suse
?

Și poți instala wine pe Kali?

Răspuns Câştigător
| Bogdan70001 a răspuns:

DeepinOS 15.11 este cea mai buna distributie din punctul meu de vderere

ARe in spate o echipa foarte mare si profesionisti si parerea mea este ca DeepinOS este una dintre cele mai avansate distributii de pana acum.
Este foarte mult axat pe "utilizatorul de zi cu zi" deci orice ai face pe aceasta distributie este extrem de usor, chiar si pentru cineva de 9 ani.

Arata clar mult mai bine decat Windows 10, se misca mai rapid si totodata mult mai smooth

Ubuntu este de asemenea o distributie buna, in special noile versiuni sunt chiar reusite, suport in foarte multe probleme, insa interfata este cam veche.

Linux Mint este favoritul meu din lista ta.Desi are un design mai vechi, are teme care il pot face sa arate extraordinar si in general multe tweak-uri sunt disponibile fara sa mai instalezazi vreun program ceva.Treaba asta este super, la fel suport foarte bun, comunitate mare, nimic rau de zis (plus ca este singura distributie care m-a ajutat intr-o problema pe care o aveam pe aproape toate distributtile la momentul ala

KAli Linux este un sistem de operare bazat pe securitatea cibernetica, dar oricum toti il folosesc in scopuri exactt opuse (adica pentru a face rau), dar daca esti un tulizator normal nu-l recomand deloc.El vine la pachet cu foarte multe script-uri de hacking si el pe asta se bazeaza practic.Interfata este acceptabila..., dar ti-am spus echipa se axeaza pe securitatea cibernetica

Suse nu recomand deloc pentru un utilizator nou, deorece este o distributie independenta si vei avea multe probleme

Tot DeepinOS consider ca este cel mai bun

FUnda?

| Pakyeri explică (pentru Bogdan70001):

Am incerct deepin acum ceva timp.mi-a luat 3 zile sa-mi dau seama ca pe site-ul lor scrie cum se instaleaza wine :/

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Pakyeri):

laughing) Daca ma intrebi pe mine site-ul lor ofera forte multe informatii ultile. Trebuie doar sa ai timp sa te uiti

Insa faza cea mai nasoala este ca am incercat acum ceva zile un distro facut de un singur developer forte tanar, care arata extraordinar de bine si efectiv cand rulai un program de WIndows iti spune ca chestia asta implica riscuri si daca esti de acord, distributia va instala automat WIne ca tu sa o poti rula.

Aceasta distriibtuie se cheama FerenOS si developer-ul mai lucreaza la o noua versiune FerenOS Next (BETA), care arata mult mai bine decat FerenOS (numai bine decat Deepin totusi).
Daca te intereseaza sa testezi distributia asta developer-ul a spus ca el sugerereaza sa instalam FerenSO pentru ca atunci cand FerenOS Next va fi gata o sa putem alege prin aplicatia de update-uri, daca vrem sa facem trecerea la FerenOS Next sau ramanem la varianta simpla (desi, cine n-ar trece)

Eu o sa mai incerc FerenOS cand versiunea Next va fi gata

| Pakyeri explică (pentru Bogdan70001):

Am auzit ceva de FerenOS pe un site, cred ca o sa-l incerc
Dar totusi cele mai usoare de folosit distributii linux cred ca sunt ubuntu, mint, deepin, elementaryOS, si openSUSE ^+^

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Pakyeri):

Si FeerenOS etse cat de cat usor de folosit.Intr-adevar mai este e lucrat la el, dar diferenta este ca toate distributiile enumerate de tine au o echipa mare in spate in special Deepin pe cand FerenOS este dezvoltat de o singura peroana