| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce sistem de operare aveti pe pc? Pe mine ma tenteaza Ubuntu

30 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Windows 7

| RAY a răspuns:

Windows 7

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Asta am si eu
Nu stiu daca sa trec la Ubuntu sau nu

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu o sa trec la win 10 cand o sa imi iau laptop, linux e pentru experti man

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Am avut si eu windows 10 si nu recomand
E cam urat la aspect, si l-am folosit un timp
Pana si 8 e mai ok ca 10

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am de ales man ca doar ala va fi compatibil cu driverele, ai laptop?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da, am
Lenovo G50-80

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cum merge?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Pai e un laptop ok
Ruleaza jocurile ca:
CS:GO
Paladins
Dota 2 foarte bine
Adica jocuri cu nu prea mari pretentii
E destul de ok, am vrut sa-mi iau varianta cu 8 gb ram dar nu mai era in stoc

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Il poti upgrada man nu e scump 4 gb ram undeva la 120 de ron doar ca trebuie prin depanero, eu vreau sa imi cumpar Lenovo ideea pead 700 ai auzit de el?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Y700 sau doar 700? Ca 700 nu exista

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Y700

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

E destul de ok

suntserios
| suntserios a răspuns:

Centos 6.8
wind 7
wind 10

| CPAElites a răspuns:

Windows 10 de aproape 2 ani, ruleaza ca in prima zi!

| Superior a răspuns:

Windows este cel mai bun, marea majoritate a aplicatiilor fiind disponibile exclusiv pe windows. Ubuntu nu este facut pentru jocuri nicidecum, iar daca. Windows este la fel de sigur daca ai un antivirus si daca ai grija unde intri. Ubuntu este mai expus riscurilor, deoarece interfata sa simpla este usor de decriptat, astfel fiind vulnerabila unui TroJan. Si nu are cum sa nu-ti placa Windows 10... si eu l-am instalat din 2 in 2 zile ca avea buguri sau chestii de genul...dar la un moment dat am reusit, mi-am dat seama ce greseam la instalare si dupa si acum nu am probleme!
Windows 7 este invechit, si din ce in ce mai bottlenecked, mai ales unui sistem de top, Windows 10 fiind mai rapid, mai bine optimizat si cu un aspect mult mai elegant. Fiecare cu gusturile lui totusi...dar recomand orice Windows, mai putin XP (a iesit la penise, ai mila de el) si probabil in viitorul apropiat windows 7 nu va mai fi atat de compatibil cu ceea ce se va lansa. Un calculator cu ubuntu este foarte limitat, in orice. Doar browsing si cateva jocuri care le suporta...in rest un Windows ofera mai multe porti,libertati, comenzi, lucruri de facut, etc. Ubuntu, asemanator ca FreeDos-ul este pus de obicei doar sa se vada daca merge PC-ul si folosit de oameni prost experimentati in PC-uri (cand zic prost ma refer sa nu stie sa dea rename la un folder). Si o tableta cu tastatura ofera o experienta mai buna decat un PC cu Ubuntu!

| deeeaqq a răspuns:

Wind. 10

| Deaad a răspuns:

Windows 8.
Si eu vreau sa imi pun ubuntu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut.
Eu am Windows 10 PRO, cu licenta.
Il utilizez in PC, de exact 1 an, si sunt foarte multumit.
Zvonurile care circula pe internet, raman doar la nivel de zvonuri, atata vreme cat nu sunt verificate.Recunosc, am utilizat si sisteme de operare de pe net, insa, praful se alegea de PC. Recomand utilizarea unui sistem de operare, cu licenta, cumparat de la dealeri autorizati, cum ar fi eMag(de ex).sau de la Microsoft.Va spun din experienta.
Nici eu nu stau bine cu partea financiara, am un parlit de salariu(daca ii pot spune asa), de 970 lei, cu doi copii, si totusi am zis sa cumpar, pentru ca sistemele de operare piratate sau cele gen,, fantoma '', creaza brese de securitate in PC-ul dvs, si va afecteaza datele confidentialitate si altele.

| August99 a răspuns:

Windows 7

| LinxCont a răspuns:

Acum folosesc w10 si e ok.
Ubuntu nu ma tenteaza prea mult. Daca am un periferic (imprimanta, scanner, controller, tableta grafica, tv tuner, placa de captura si altele) nu gasesc intotdeauna drivere pentru ubuntu deci raman sa folosesc numai calculatorul, deci nu e un avantaj. Plus ca pentru unele operatii simple as fi nevoit sa dau comenzi scrise sub forma de text ca in vechiul msdos.

Pentru cine foloseste mai mult internetul, pentru specialisti si programatori linuxul e destul de bun.

Răspuns utilizator avertizat
| dfeel a răspuns:

Windows.
Ubuntu este destul de user-friendly.

| floryn1993 a răspuns:

Windows 10 dar si Ubuntu nu este rau

| Bandit288 a răspuns:

Pe mine ma tenteaza Windows 10 happy

| iuly24p a răspuns:

Ubuntu e foarte bun, mai ales ca il poti folosi direct si de pe un flash, am folosit foarte multi ani ubuntu. Din toate programele de linux, ubuntu recomand. Momentan folosesc Windows 7 x64. E cel mai stabil in momentul de fata.

| Mariposa123 a răspuns:

Si eu am Windows. Mi se pare super bun si eficient, dar este alegera ta!