| DiannaDi a întrebat:

Voi investiți bani în telefoane? Adica doriti sa fiti în trend cu telefoanele nou-apărute? Eu pe al meu îl am de vreo 3 ani dar nu ma simt complexata deloc, oricum am dat multi bani pe el la vremea aceea, iar acum daca e sa îl vand, nu primesc nici jumatate din cat am dat si de aceea ma gandesc ca nu prea mai merita sa investesc in telefoane

Răspuns Câştigător
| DeathOfDreams a răspuns:

Nu mi-o păsat niciodată ce e în trend și ce nu. Mereu mă uit la caracteristici- design, procesor, caracteristiciile ecranului, cameră, baterie, etc.
Investesc dacă merită, dar nu mă întind la o sumă exagerat de mare, de obicei.

20 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu, doar sa fie unul cat sa duca, cat de cat, cam ce este nou. Nu trebuie sa fie perfect, nici nu am ce sa fac cu mai mult.

Ma gandeam la asta mai demult, dar dupa ce l-am luat pe asta acum aproape 2 ani. nu prea mai am treaba.

| Nemessys a răspuns:

In primul si primul rand, ceea ce ai descris tu acolo, nu se numeste investitie ci se numeste CHELTUIALA. La fel cum sunt si hainele. Haiele in foarte putine cazuri sunt investitii pentru ca de cele mai multe ori sunt cheltuieli pentru propria imagine. Sa investesti in telefoane... nu prea ai cum.

Revenind la intrebare. Nu. Eu vreau doar sa am un telefon de care sunt multumit. Sincer sa fiu, eu schimb telefonul doar din cauza bateriei care se uzeaza prea repede chiar daca o incarc cum trebuie. Daca nu ar fi problema asta cu bateriile, as tine un telefon chiar si 10 ani fara nicio problema. Eu tot ce vreau de la un telefon este sa se miste bine si sa tina bateria. Daca am toate aceste lucruri, atunci nu am niciun motiv sa-mi cumpar altul.

As schimba telefonul doar daca
1.Ar aparea un nou model cu functii care chiar mi-ar fi de folos sau ceva ce are si vechiul model doar ca mult mai bun.
2. Bateria s-ar incarca extrem de greu si s-ar descarca extrem de repede.
3. Se blocheaza / se incarca greu.
4. Este zgariat/spart.

| StrongHeart a răspuns (pentru Nemessys):

Ma gandeam la cei ce fac livrari cu glovo, foodpanda, ca pentru ei ar fi ca o investitie, in rest sunt de acord cu ce ai zis.

| Andrei200202 a răspuns:

Nu în modul ăla de a fi în trend cu modele de ultimul răcnet. Doar să am un telefon care să aibă o cameră de fotografiat bună, să mă țină bateria binișor, să am și ceva memorie și decent pe niște jocuri pe care oricum le folosesc ocazional.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Eeeexact! Xiaomi Mi A1, 3 ani si un pic, se cam duce bateria de acum, in rest totul merge ireprosabil. Probabil in urmatorul an voi lua altul intr-un buget similar, maxim 1500 RON. Ma intereseaza sa pot face poze acceptabile si sa rulez cu succes aplicatiile de shopping/carduri virtuale/banking, plus chat si cateva mai speciale gen Net Analyzer. Nimic iesit din comun. Oricum fac cu un telefon de ~1000 RON de 3-4-5 ori mai multe chestii decat fac altii cu telefoane de 4 ori mai scumpe. tongue

| Nemessys a răspuns (pentru StrongHeart):

Wow, la asta chiar nu m-am gandit. Da, asa este.
Poate sa fie o investitie daca ai un telefon vai de el si iti trebuie un model mai bun pentru a nu avea lag cand umbli pe google maps. Este o investitie deoarece se foloseste de acel telefon pentru a produce bani. Precum si bicicleta / trotineta electrica / masina, poate fi aici o investitie, tot din acelasi motiv, te ajuta sa produci bani.

| Nemessys a răspuns (pentru DeathOfDreams):

Nu am mai intalnit pana acum o fata care sa se uite la specificatiile tehnice laughing. Ele se uita la design si maxim la camera, dar bineinteles si la imaginea brandului in societate.

| Anuket a răspuns:

Nu. Și eu am telefonul de 3 ani și încerc să-l țin cât de mult pot. Mai multe decât face nu am nevoie, deci nu-mi doresc să-l înlocuiesc deși la jumătate din prețul cu care l-am cumpărat există altele cu caracteristici de 3 sau 4 ori mai bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Știi cum se spune, n-ai întâlnit fetele potrivite, hahah.

Ideea e că sunt lucruri extrem de importante, și nu doar pentru telefon. Ar trebui dezvoltate cunoștiințele tehnice, iar mai apoi aprofundate, pentru orice cateogorie.

| Violleta2022 a răspuns:

Telefonul pentru mine este o unealta cu care imi fac treaba: sa sun, sa primesc, sa-mi verific emailurile si ocazional sa intru online. Il am pe contract, deci nu platesc nimic pentru telefon, si-l schimb la 2-3 ani, cu unul nou.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Ghinion sad

La fel si la masini. Spune-i tu unei femei ce e ala cuplu ca se blocheaza... bemveu sa fie.

| NLS a răspuns:

Sunt la al doilea telefon, iar primul l-am luat in septembrie 2014 si al doilea merge inca de rupe, aproape ca imi vine sa ma rog de el sa se strice, pentru a-mi lua altul, pentru ca atata timp cat merge decent, n-o s-o fac.
Recunosc, al doilea a costat 700 euro, l-am luat in 2017, si am dat banii aceia pentru camera.

Telefonul pe care am pus ochii (pentru la anul eventual) e mai ieftin decat ultimul, deci consider ca incep sa ma vindec.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Nu aș generaliza, aici.
La mașini e oarecum, o altă situație. Într-adevăr, e necesar să știi măcar the basics, iar dacă conduci una, ceva mai mult de atât, dar totul ține de pasiune, curiozitate and so on. Nu e un lucru chiar atât de condamnat dacă nu ai avut nici curiozitatea, nici pasiunea pentru a știi informațiile din domeniu.

Legat de tipele care merg pe principiul "bemveu să fie", cred că lipsa cunoștiințelor din domeniul auto, e cea mai mică problemă. laughing

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu daca as fi femeie, m-as uita la stilul de condus al unui barbat, nu la masina lui. Modul cum conduce il poate descrie pe el ca si persoana.

| Adry05 a răspuns:

îl schimb doar când mi se pare că deja e învechit și depășit și are tot felul de mici buguri sau defecte fizice. țin minim 2 ani un telefon, chiar și 3-4 dacă se ține bine

| DeathOfDreams a răspuns (pentru Nemessys):

Totally agree.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cand vad un telefon care imi place, astept 2 ani si il iau de pe OLX la juma de pret.

| flixbuster a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mi A1 si aici, a iesit din suport, din 08. 2020 nu mai vin actualizari de securitate. M-am uitat la alternative. Xiaomi s-a lasat de Android One, nu au mai scos Mi A4 sad Nokia au 5.3 lansat in 04. 2020 si de atunci nimic - nici ei si nimeni altcineva - programul Android One pare mort. Asa am mai gasit ceva cu RealMe dar nu garanteaza nimeni update-urile/upgrade-urile - zic ei ca ar fi doi ani dar maine pot sa nu le mai dea - macar in Android One ii impingea Google de la spate chiar daca nu le dadeau imediat sau mai dadeau rateuri. E cam trist si dezolant peisajul Android daca vrei un telefon cu update-uri de securitate. Google Pixel 4 costa cat nu face (la fel ca iPhone), 4a e si el scump chiar daca mai ieftin decat 4. De Apple nu vreau sa aud (desi invidiez suportul software de ~ 5 ani de care beneficiaza posesorii). Mi-e sa nu ajung - Doamne fereste! - sa cumpar Samsung big grin Erau niste stiri ca or sa dea 3 upgrade-uri de Android pe telefoanele lor. Apoi am sapat mai adanc si e vorba doar de alea scumpe care nu ma intereseaza (ce e peste 200 EUR pentru mine e in afara ariei de interes), alea ieftine nu se stie. La securitate, Samsung are lunar pentru alea mai noi si mai scumpe si trimestrial pentru restul la care mai da.

Tu la ce te-ai duce din Xiaomi Mi A1?

| flixbuster a răspuns:

Investitie = bani care iti aduc bani.
Cheltuiala = bani care nu iti aduc bani.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru flixbuster):

Ma bate gandul sa ma duc la Mi A1 cu baterie schimbata si soft de la baieti. https://forum.xda-developers.com/mi-a1/development
Din ce am vazut in ultima vreme, as merge all hands down pe Poco X3.