| anonim_4396 a întrebat:

Vouă care versiune de Windows v-a plăcut cel mai mult?
Mie mi-au plăcut Windows XP și Windows 7.
Deși am făcut update-ul la Windows 10, îl găsesc complex, cu prea multe funcții și deși îl am de aproape 2 ani, tot nu i-am descoperit toate dedesubturile.

Răspuns Câştigător
| EntertainYou a răspuns:

Greu de decis care intre XP si 7.
10-ele n-a fost asa de rau daca nu se strica de unul singur...si daca noi ca useri nu deveneam "beta testeri" pentru actualizarile lor instabile.
Cred ca XP-ul a marcat cu siguranta o noua epoca in industria IT la inceputul anilor 2000. Si cei mai multi dintre noi am fost obisnuiti cu el o lunga perioada (cei nascuti inainte de 2000).
7-ele a fost o versiune solida de Vista. E ce trebuia sa fie Vista din start. Cred ca e ultima versiune frumoasa de Windows.
Dupa care a urmat dezastrul cu interfata tabletoida.
8-ul a avut viata ca Vista... ceva scurt de tranzitie. 10-ele a iesit ca sa-l refaca din nou pe 7 cu niste caracteristici de 8, dar e terminat de niste actualizari fara sens. Iar interfata "moderna" caracteristica tabletelor nu-mi place. Preferam interfata Aero din Vista/7.
Partea proasta e ca suntem cumva fortati sa stam pe 10. A fost pana si bagat pe gat gratuit celor care deja aveam licente de Windows 7 si 8.
Driverele nu mai ies decat pentru Win10... majoritatea jocurilor cer noile specificatii DirectX 11/12. Eu nu ma prea joc, dar na, stiu ce se impinge fortat.

Partea buna e ca 10-ele are si mai multe functii de recuperare si optimizare. Inainte era o adevarata moda sa reinstalezi XP-ul la cateva luni, ori ca luai virusi/piratai, ori ca incepea sa mearga mai greu. Sau poate e doar o impresie de placebo de cand majoritatea PC-urilor cu Windows 10 au si unitate SSD pe care ruleaza. Ideea e ca 10-ele a diminuat considerabil necesitatea de reinstala Windows dupa o perioada.

Si cel mai trist e ca nici nu prea se mai incearca nimic de vreo 5 ani deja. Niciun alt sistem de operare Windows cu diferente majore. Primim update-uri consistente la acelasi Windows 10...mai curand denumit Windows si atat.

Windows 10 e okay, dar incepe sa fie tot mai plictisitor. Nu mai e acelasi entuziasm de la XP si 7. E doar un OS care-si cam face treaba (daca nu face si update-uri cand ti-e lumea mai draga).
Obiectiv vorbind, cred ca Windows 7 a fost apogeul si a multumit cam cei mai multi oameni. Vista venise prea nefinisat si a cam socat multa lume care n-avea nici hardware capabil. Initial parea ca un joc video acest Vista si necesita in general hardware modern...iar majoritatea oamenilor nu prea mai faceau asa multe achizitii/upgrade-uri prin 2006/2007. De aceea a mai si durat pana driverele bune au aparut pentru el...cat si Service Pack-urile care existau inainte.

| Mosotti a răspuns (pentru EntertainYou):

De ce 10-le-a evitat reinstalarea dupa o perioada? Deja la mine incepe sa faca figuri si trebuie reinstalat dupa un an si ceva. Incep sa apara anumite erori si cand inchid programe, erori care nu erau inainte. Nu des, dar a inceput sa apara. Si e win 10 original cumparat retail.

| EntertainYou a răspuns (pentru Mosotti):

In comparatie cu XP e mult mai bine.

| Mosotti a răspuns (pentru EntertainYou):

Da, 10 are ceva in plus, de adevarat, cand deschizi 3 fisiere doc in word, le poti comuta din bara, si mai sunt.

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Clar XP. Nu consuma resurse, și de aceea era ideal și pentru calculatoare mai slăbuțe, aplicațiile rulau excelent, eu de exemplu foloseam la grafica, fara placa video dedicata, programul Corel Draw, era sofisticat, dar în XP rula excelent, și interfata mi s-a părut a fi mai prietenoasa. Era exact ce aveam nevoie. Azi, cum zici, te pierzi printre funcții.

| Mosotti a răspuns:

Mie mi-au placut toate in felul lor la fel, 10 e putin mai complex dar se invata si ala.

| Wr3nch a răspuns:

7 nu e asa oau pe cat zic multi, e doar faptul ca e mult mai usor de instalat, mai ales pentru baietii care umbla cu KMS si pre-activated. 10 e mai ok dupa mine, mai multe updates sunt benefice pentru useri si developeri, si nu cred ca aveau cum sa integreze direct x 12 intr-un mod eficient. Da no, pentru romanul obisnuit cu windows 7 piratat, update-urile is motiv de supararelaughing

| Celcestietot a răspuns:

Saga Windows 10 mi se pare cea mai buna si asa mi se parea inca de la inceput, are functii complexe si multe alte smecherii care nu se gasesc la celelalte versiuni.

| LPCTSTR a răspuns:

Windows 7, singurul care m-a atins si m-a facut sa-i stiu toate erorile.
Am multe, mult prea multe cuvinte de "apreciere" pentru Microsoft pentru miscarea asta imbecila sub un pretext prea fals: treci la Windows 10 ca-ti taiem suportul pentru securitate si buguri... "ma leși?", o scuza prea proasta ca sa te faca, in primul rand, sa treci la Win 10 si, in al doilea, sa iti schimbi PC-ul ca nu iti duce Win 10.

Am gasit, invitabil, o scapare care nu a durut atat de tare: Windows 8.1 = Windows 7 mai patratos + Windows Store, altceva relevant, in afara de Metro UI, nu este. Merge si asta, desi ma enerveaza maxim ca laguieste Metro UI-ul in draci cand rulez programe nehalite la resurse pe rabla mea din 2011. Pana-i taie si astuia suportul tata Microsoft, n-am alta solutie in afara de Linux... unde si acolo trebuie sa-mi aduc aminte de ce si cum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi placea vista candva cand era nou. Dar acum cu tema le schimbi, si nu-mi place deloc win 8, 10. Mie nu-mi convine deloc cum functioneaza win 10. As prefera ceva simplu ca linux, sau xp daca mai mergeau programele de care am nevoie. Ceea ce a facut win vista/7 a fost sa elimine posibilitatile care la avea win xp. Pe win astea noi trebuie sa cumperi programe speciale sa faci niste setari posibile la win xp.
Dar eu cunosc win vechi sunt obisnuita cu ele, pentru copiii care abia acum au primul calculator cu win10 se vor obisnui cu asta.

| CdeMetal a răspuns:

Cu XP nu prea am avut tangenta, Windows 7 a fost preferatul meu pana prin 2018, acum sincer imi place mult si Windows 10.

| Jokers666 a răspuns:

Mie din copilarie imi place tare mult Windows XP ca tin minte ca imi rula bine Counter Strike 1.6 si amu in prezent imi place cel mai mult Windows 10 ca sunt multe update-uri si multe modificari

| GSTAR a răspuns:

Sincer sa fiu... Sunt de vreo 3 zile pe Windows 10 și sunt foarte derutat, dar în același timp mulțumit. Am folosit și Windows XP și Windows 7, care mi s-au părut geniale. XP-ul l-am folosit pe un desktop de 512MB RAM, mergea foarte foarte greu. Dar dacă îl aveam pe un laptop din ziua de astăzi, cred ca as fi fost la fel de mulțumit ca și de Windows 7. Luând în considerare ca Windows 7 era Profesional, iar Wi dows 8 nu am folosit. În concluzie, Windows XP cel mai simplu, Windows 7 cel mi plăcut și Windows 10 cel mai complex.