| anonimg a întrebat:

Vreau ca sa scot pe o singura pagina 4 imagini identice (.jpg) care sa se incadreze pe o coala A4 (la imprimanta), pentru ca mai apoi sa tai coala in 4.
Am incercat sa pun imaginile intr-un tabel din word (fara bordura); dar cand adaug ultimele 2 imagini, tabelul se imparte pe 2 pagini -iar eu am nevoie sa ramana pe o singura pagina.
Imaginea este dreptunghiulara.
In genul acesta vreau sa fie(dar fara borduri): https://www.simoshop.ro/......ica-a4.jpg

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Http://www.outofhoursadmin.ie/divide-page-quarters-word/
apoi incarci cele 4 imagini, si le redimensionezi avand liniile acelea ca reper. S-ar putea sa adere automat la ele.

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Am incercat acum de curiozitate, merge perfect metoda.
Cu specificatia ca a trebuit sa dau click pe fiecare din cele 4 imagini, si sa merg in meniul Format (il vezi in partea de sus, sa pun la Wrap Text optiunea Square...)
Apoi pot trage de imagine pana la acele linii.

| anonimg explică (pentru NLS):

Http://www.imgx.ro/view.php?id=241793

Am scris detaliat tot ce am facut dar s-a pierdut tot ce am scris.
Voi scrie des ca sa nu se piardă.

| anonimg explică (pentru NLS):

Am primit separat textul si chenarul. A trebuit sa adaug textul in chenar, să-l centrez si apoi sa împart in patru asa, cum se vede in imaginea încărcată.
Nu am office dar am folosit apache open office.
M-am folosit si de paint ca sa fac textul fix pe chenar ca sa nu se mai miste.
Am încercat sa trag manual de chenar, dar nu iesea perfect egale cele 4 imagini.
De aceea m-am folosit de un tabel 4x4 si am facut bordurile invizibile ca sa nu se vadă la imprimantă. Lucrarea nu a fost pentru mine, de aceea sunt nerăbdător să aflu pana va trece sărbătoarea Pastelui si a zilelor libere ale acesteia.
In programele gratuite munca este mai grea, iar calitatea imaginii lasă de dorit. Pe viitor voi cumpăra Microsoft Office.
Apoi am selectat ca pagina sa, fie 4x4.
Am dat zoom mai mic si astfel lucrarea a încăput pe o singură pagină.
Mulțumesc de ajutor. Răspunsul tău a fost mai detaliat, efortul mai mare.

| NLS a răspuns (pentru anonimg):

Http://www.imgx.ro/view.php?id=241810

Fara Paint, fara printat separat, doar in Word, am facut 2 din cele 4 imagini in 3-4 minute.
Am generat chenarul acela cum ti-am aratat mai sus (Mailings - Options - Border 1/4 - New Document de acolo),
apoi am introdus borderul, si l-am tras pana s-a "lipit" de liniile mele, apoi am introdus caseta text (Insert - Shapes - Text Box), am introdus textul (l-am lasat centrat la stanga, dar il poti pune pe mijloc daca vrei),
apoi am aliniat caseta text in chenar (am activat Gridlines din View), am selectat caseta text dand click pe marginea ei (pe linia neagra, nu in interiorul ei), si in meniul Format ce apare sus, ai Align... am ales Center pentru orizontala... pentru alinierea pe verticala nu merge cu Middle, aici m-au ajutat patratelele (Gridlines), si am tras de caseta pana a aderat perfect la 2 Gridlines, simetric (sus si jos).
Am ascuns marginile casetei text din: Format - Shape Outline - No outline... (in imaginea postata, am ascuns-o doar pe cea din stanga, cea din dreapta am lasat-o ca exemplu)
si am dezactivat Gridlines.

Si la fel se face si in LibreOffice. OpenOffice e aproape parasit de dezvoltatori, nu-l mai foloseste nimeni, LibreOffice e actualizat si imbogatit cu noi functii (si desigur, eliminat buguri) de 6 ori in mai putin de 1 an, Open daca vede 2, cu mult noroc.
Incearca sa faci ce am zis in Libre, si daca folosesti border in format png, calitatea e exact la fel ca si in Word.
Doar ca in Libre, introduci Labels din File - New - Labels...

https://goo.gl/images/wEgwvE
https://goo.gl/images/X8TcC6

| anonimg explică (pentru NLS):

Prima data am incercat cu libre, dar ultimele doua imagini din acelasi tabel se duceau pe urmatoarea pagina. Open office mi-a oferit posibilitatea sa micsorez pagina. Poate ca si libre ar avea optiunea aceasta, dar ideea mi-a venit cand am vazut-o la open office.
Nu stiu e ce am impresia ca open office se misca mai repede si ar fi mai stabil. Libre office este intr-adevar actualizat pentru ca este folosit pe ubuntu.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea folosi Word. Adaugi cele 4 fotografii, fără tabel, apoi le redimensionezi astfel ca toate să intre într-o singură pagină.