| SorinELoo7 a întrebat:

Vreau sa am un dual boot de Windows 7 si Windows 8.1 pe acelasi HDD, avand 3 partitii. Am deja instalat Windows 7 in partitia C, iar in D vreau sa instalez Windows 8.1, partitia E este ocupata cu date personale etc. (aceasta va fi in comun pentru ambele Windows-uri?).
Intrebarea este: Folderul Libraries (documente, poze, muzica si video) va ramane in partitia unde se va instala Windows 8.1?

12 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Mare greseala ai facut. Intai se instaleaza 8.1 si pe urma 7. Reia instalarea ca o sa ai probleme cu sectorul de boot de pe hdd.
In ceea ce privesc partitiile, sunt separate, nu se infuenteaza intre ele. Sistemele trebuie sa fie pe aceeasi arhitectura(32 sau 64 biti).

| SorinELoo7 explică (pentru horia2012):

In urma cu cateva minute am vazut un video in care spune ca mai intai se instaleaza Windows 8.1 si apoi Windows 7, deoarece acesta are un nou meniu de bootare. Apropo, care este cauza cu sectorul de boot? Acum avand Windows 7 instalat si apoi instalez Windows 8.1 daca schimb ordinea de boot-are, tot acea problema voi avea?

| horia2012 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Daca instalezi primul 8.1 nu vei avea acea problema. Problema consta in afel meniu de bootare si atunci cum e cazul tau, primul 7, ar trebui sa bagi din nou dvd-ul cu 7 si sa refaci ordinea, ceea ce e mai complicat. Nu te complica.

| SorinELoo7 explică (pentru horia2012):

Am inteles! Dar mai am o nelamurire: Windows 8.1 (va fi cel secundar) il voi putea instala in a 2-a partitie, iar Windows 7 (va fi cel de baza) pe care il voi instala in prima partitie dupa ce instalez Win 8.1? Cred ca m-am exprimat cat de bine am putut.

| horia2012 a răspuns (pentru SorinELoo7):

In dual boot nu exista sistem secundar si principal. Windows 8.1il vei instala pe C, Windows 7, pe D. Tu ii spui principal pentru ca te referi la partitia C. Poti sa le instalezi cum doresti din punct de vedere fizic. Poti pune 7 pe C si 8.1 pe D. Din punct de vedere "informatic" sunt sisteme complet separate. Fiecare are propriile fisiere. Se comporta diferit. Instalezi acelasi aplicatii pe ambele sisteme. Ex.-instalezi mess pe W7, il instalezi si pe W8.1. Sa nu pui un Windows pe 32 si altul pe 64 biti. Partitia E in care ai documentele tale nu va fi afectata si este un spatiu comun de lucru. Nu-ti face probleme, ai sa vezi dupa ce le instalezi. Eu le-am avut in dual boot si au mers foarte bine.

| SorinELoo7 explică (pentru horia2012):

Deci instalez Windows 8.1 in D: si apoi Windows 7 in C: apoi setez ca Windows 7 sa fie cel in care booteaza PC-ul.

| horia2012 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Instalezi 8.1 in D. W7 in C si atat. Nu setezi nimic.(pai daca alegi ca W7 sa booteze PC, de ce ai dual boot). La primul restart o sa-ti apara meniul de boot al W 8.1 si de acolo alegi ce sistem vrei.

| SorinELoo7 explică (pentru horia2012):

Am zis ca setez ca Win 7 sa fie cel in care booteaza PC-ul, deoarece atunci cand nu selectez un anumit Windows intr-un interval de timp setat...

| horia2012 a răspuns (pentru SorinELoo7):

A, corect, aici setezi W7.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Windows-ului ii trebuie doar 3 giga si ceva sa se poata instala.Atat.De restul din partitie nu se leaga nimeni.

| SorinELoo7 explică (pentru anonim_4396):

Deci si folderul Libraries va fi altul fata de cel care il are Windows 7... fiecare Windows cu folderul lui, in partitia lui?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Sigur.Ai doua wondows-uri in acelasi pc, fiecare cu ale lui.