| UserDeTpu a întrebat:

Vreau sa comand o placa video de pe PC Garage si sunt interesat daca vine cu cablu de alimentare separata sau trebuie sa-l cumpar eu. Stiu ca e putin probabil sa vina asa, dar vreau sa ma asigur =]]

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Evolution a răspuns:

Nu vine cu cablu de alimentare separata. Cablu de alimentare separata trebuie sa aiba sursa ta de la calculator sau iti iei un adaptor (de obicei de la un molex sau mai multe molexuri) si trebuie sa te asiguri ca sursa ta are puterea necesara minima ca sa sustina placa ta video. Sau poti sa iti faci tu o mufa, tai o mufa de pe o sursa stricata si o pui la sursa ta, dar trebuie sa ai putine cunostinte electronice ca sa faci chestia asta.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt 3 tipuri de placi video: placi video care se alimenteaza prin soclul pe care o pui, placa video care are atasat un cablu ce-l montezi pe placa de baza si placa video care se alimenteaza de la sursa printr-un molex. In nici una din situatii nu trebuie sa cumperi cablu. Doar daca sursa ta nu are molex trebuie sa cumperi un adaptor dar nu-i scump. Cativa lei. Daca dadeai exemplu de placa video si ce iesiri ai la sursa iti spuneam concret.

| UserDeTpu explică (pentru Salontanul):

Placa video este RX560 iar sursa ATX 500W, nu știu ce ieșiri are

| UserDeTpu explică (pentru Salontanul):

Cred cât are iesire de 1 x 6 pini dar nu sunt sigur

| Salontanul a răspuns (pentru UserDeTpu):

RX 560 este si de la AMD, si de la Sapphire, si de la Asus, si de la MSI, si de la Gigabyte. Sunt cu doua coolere si cu un cooler. Daca este vorba de asta: http://bit.ly/2KT9PvB nu necesita alimentare separata. De fapt, scrie la fiecare la specificatii daca necesita alimentare separata. Daca trebuie alimentare separata trebuie sa ai un molex de forma: http://bit.ly/2KXEfgi Cel din imagine ceste adaptor dar se poate sa ai si la sursa.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca comanzi o placa video, nu vine cu cabluri, pe aiai o comanzi separat.

| costinvlad a răspuns:

Daca nu vine, il cumperi tu sau il are sursa. Nicio placa video nu cred ca are asa ceva
. poate sursa.