| SSaleu20 a întrebat:

Vreau sa configurez un router și când intru pe linkul acela 192. 168etc îmi apare numele admin și la parola îmi zice sa las liber, dau continuă și îmi apare că numele său parolă nu este corecta... Cum sa fac? Wifi îl nu merge îl conectez direct prin cablu că sa intru

4 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Incearca user: admin, pass: admin. De obicei asa e. Acum depinde de la router la router.

| flixbuster a răspuns:

In general parola default de la router este scrisa pe router, cutie, in manual utilizare sau o gasesti pe net cautand dupa modelul exact de router pe care il ai. Daca parola a fost schimbata si nu o stii (si nici nu are cine sa ti-o zica, de exemplu provider-ul daca el a configurat router-ul) singura varianta este reset router (si toate setarile revin la valorile implicite, inclusiv parola).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde ce username si parola ti-a dat ISP-ul (ex; telekom, digi, etc. ), ce tip/firma de router ai... poti cauta detalii pe net cum se configureaza.Pt. inceput incearca sa bagi atat la username cat si la parola cuvantul " admin "! Si vezi daca merge sa te conectezi mai departe, ca sa poti seta reteaua wi-fi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste manualu dau dai google, numele routerului plus default username and password.
Daca ai schimbat tu parolele, atunci vezi ca ai un buton de reset pe router, si iti va reseta la default username and password, dar vezi ca resetezi si configuratia. Tre sa stii cum sa il setezi, daca ii dai reset, si sa ai info de la provider cu user si parola, si tipul de conexiune, ca sa il poti configura la loc dupa reset.