| Ady2000Ady2000 a întrebat:

Vreau sa cumpar o placa video (un r9 280) si aceasta necesita 2 conectori PCI-Express pe 6 pini
Am gasit destul de multe surse cu conectori de 6+2 pini si am o nelamurire:
Care este diferenta dintre conectorii pe 6 pini si cei pe 6+2?
Cei de 6+2 au 8 (matematic) sau este o alta diferenta?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Pai simplu. Sunt placi video care cer 6 pini, altele 8 pini, altele combinatii. Asa ca producatorii de surse, ca sa nu faca conectori de 6 pini si placa video sa ceara 8, sau sa puna de 8 si sa nu poata conecta omul ca placa cere 6, au optat pentru conectori 6+2 pini. Ei au 6 pini, si partial separat, se poate atasa sau nu, inca 2 pini.
Ca sa intelegi: asa arata un conector cu 8 pini: http://i01.i.aliimg.com/img/pb/166/764/430/430764166_392.jpg si cum e aici in stanga, de 6 pini http://www.techpowerup.com/forums/attachments/pcie6-2-jpg.57637/
Daca vrei, lipesti pinii aia 2 si faci conector de 8 pini, sau nu ii pui, si ramane de 6 pini.

1 răspuns:
| Jipa95 a răspuns:

Unele placi video necesita alimentare pe 8 pini. De aici acel 6+2 Daca ai o placa video ce necesita alimentare pe 6 pini, poti oricand sa deconectezi partea aceea cu 2 pini. R9 280 necesita alimentare pe 6x2. Nu-i nimic daca nu ai la sursa decat o mufa de 6. Iti poti achizitioona un adaptop molex catre 6 pin.
https://www.google.ro/......ps?/search
De obicei adaptoarele astea vin la pachet cand cumperi o placa video. Daca nu este va trebui sa faci rost de un adaptor.