| Read a întrebat:

Vreau sa cumpăr un cablu coaxial mult mai bun decat cel din prezent pentru un televizor 4K. Posturile de la TV nu se vad chiar clare.Sau de unde ar fi problema si ce recomandați?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| PainTech a răspuns:

Indiferent de calitatea cablului coaxial, acesta nu poate transmite video la calitate 4K. Indicat ar fi un cablu HDMI ( tip B - 29 pini ), display port sau Thunderbolt pentru o asemenea rezolutie.

Presupun ca ai nevoie pentru televiziunea prin cablu... Nu prea ai ce face in cazul acesta.

| NLS a răspuns (pentru PainTech):

Pana la urma, acel TV 4K va transmite semnal cel mult FullHD, caci nu stiu pe nimeni sa emita 4K la noi in tara.
Si din pacate, (sau din fericire pentru buzunarele romanilor), va mai dura destul de multa vreme pana o sa vedem posturi in 4K.

| PainTech a răspuns (pentru NLS):

Televiziunile din Romania sunt cu mult in urma. Acum cateva luni Antena 1 facea mare galagie pentru ca au inceput sa emita HD.

Nu stiu daca pe Netflix au calitate 4K.

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Cablurile coaxiale sunt cu mult depasite pentru aceste televizoare.
Numai televizoarele acelea imense (cele cu tub/ cele vechi, ale bunicilor) pot afisa imagini "clare" prin cablu coaxial.