| c0pil1n a întrebat:

Vreau sa cumpar un monitor pentru un rx 580 8gb.
Bugetul ar fi la 1000 lei.
Am inteles ca monitoarele ips au culori foarte bune.
Un monitor de 144hz ips cu 1 ms timp de raspuns este egal cu un monitor de 144hz tine cu 1 ms raspuns?
Ca am inteles ca tine-urile sunt cele mai bune pentru gaming. Dar daca ambele au acelasi timp de raspuns si sunt egale atunci as prefera un ips datorita culorilor.

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

IPS - In Plane Switching, panel (ecran) cu o paletă de culori naturală, unghiuri bune de vizualizare chiar și la ecranele plate, deosebite pentru dezvoltare video/Photo și pentru alte instrumente de creație grafică. Eu merg întotdeauna pe IPS, îmi place să văd roșul ca roșu, verdele ca verde, cum aș vizualiza obiectul în realitate, asemenea și pe ecran, fără pierderi de culoare sau nuanțe distorsionate. Presupunând că nu vei face numai gaming (IPS sunt potrivite și pentru gaming) îți recomand să mergi pe IPS, cu o rată de răspuns mică, preferabil de 1ms sau de 2ms între culori. Ecranele IPS cu rate de răspuns sub 4ms sunt într-adevăr ceva mai scumpe decât cele TN, dar merită dacă ești mai ales vlogger, editor/creator de conținut. Ai nevoie de o calitate cât mai fină, cristalină, ochiul să se ajusteze lejer la orice schimb de cadru și culoare.

Îți recomand :

https://www.pcgarage.ro/......um-165-hz/

sau

https://www.evomag.ro/......83231.html