| MuCelMic a întrebat:

Vreau sa cumpar un stick de memorie usb de 128 GB, intrebarea e cati gb intra efectiv pe el? Ca 128 sigur nu intra! Am unul de 64 si nu-mi intra 64! VA ROG NU RASPUNDETI daca nu stiti exact!

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Pai daca iti trebuie 124 cam nu. Iti trebuie unul de 256 in cazul asta.

7 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Cam 117.

| NLS a răspuns:

~116.5-118.5GB, in functie de model si producator,
pentru ca fiecare producator izoleaza un numar de sectoare, ca rezerva pentru atunci cand se defecteaza altele.

| MuCelMic explică (pentru NLS):

Am nevoie de 124gb! OMG! NU-mi intra?

| MuCelMic explică (pentru NLS):

O scuze, voiam sa fac altceva?, am gresit din graba, las pe data viitoare!

| Wr3nch a răspuns (pentru MuCelMic):

Pai daca iti trebuie 124 cam nu. Iti trebuie unul de 256 in cazul asta.

| flixbuster a răspuns:

Problema e ca in IT unii numara kilo = 1000 (10 la puterea 3) si altii numara kilo = 1024 (2 la puterea 10). De aici multe incurcaturi.

La HDD/SSD, producatorii numara cu kilo ca 1000 (si multiplii la fel, mega, giga, tera - puterile lui 10) cand iti vand jucaria. Asadar, cand producatorul zice 500 giga zice 500.000.000.000.

Astia cu software-ul numara kilo ca 1024 (puterile lui 2 - la fel si multiplii mega/giga/tera). Si atunci, doar din asta daca imparti 500.000.000.000 la 1024 de trei ori succesiv (din octeti in kilo/mega/giga) devig 465 giga.

Si uite asa HDD/SSD de 500 giga de la vanzator apare de 465 giga in Windows ca sa se confuzeze utilizatorul care nu stie unei i-au fugit 35 de giga. N-au fugit nicaieri, depinde doar de cum ii numeriwinking

P.S. Bonus point - la retele, retelistii dau debitele in multipli de bps (bits per second) puteri ale lui 10: Kbps, Mbps, Gbps (aici inca n-au ajuns la Tbps big grin). Dar baietii cu software-ul numara in bytes (= octeti, multipli de 8 bits) debitele/vitezele asa ca cei 1 Gbps (1 Giga bit per second) pe care zice erdeeshu' ca ti-i trimite pe teava, daca ai avea posibilitatea sa descarci cu maximul acesta (care este doar teoretic, niciodata nu il poti atinge) s-ar transforma in browser sau download manager unde iti arata viteza in... 125 MB/s (adica 1000 Mbps = 1000 / 8 MB/s = 125 MB/s) adica 125 Mega Bytes per second.