| YoMsG a întrebat:

Vreau sa fac un server de metin2 si vreau ca atunci cand ma conectez la pagina sa nu ma conectez cu ip vreau si eu un site pe care sa pun nume la pagina sa ma conectez cu numele.

2 răspunsuri:
| Timberged a răspuns:

Ai nevoie de un domeniu. Poti gasi ceva ieftin.com.eu etc, platit anual sau un domeniu.ro(domeniile ro sint pe viata - le platsti o data si gata). Ai nevoie de asemenea de DNS la domeniul ala (se plateste anual functie de numarul de subdomenii) si eventual certificate, daca intentionezi sa folosesti SSL. O sa te bage la o oarecare cheltuiala anuala. Verifica daca iti justifica consumul de curent la serverul ala si daca nu ai probleme cu netul sau cu electricitatea, ca-ti omoara serverul si o sa faci service la el pina te plictisesti (se busesc bazele de date). Nu ma vorbesc de faptul ca pot fi si atacuri si ca serverul si routerul trebuie sa faca fata.

| Adrianprotesaru a răspuns:

Poti sa ma bagi pe skype eng_adi si te ajut eu.