| mateielisey a întrebat:

Vreau sa formatez un hard(1 tb)
La Alocation unit size ce ar trebui sa aleg Default alocation size sau 512 sau 1024 etc
Si ar trebui sa quiq si enable compression?

Răspuns Câştigător
| Dubaster a răspuns:

Pe scurt: Default & Enable Compresion
Pe larg:
Clic dreapta pe "My Computer" si selectati "Manage".
O noua fereastra cu titlu "Computer Management" apare. Selectati "Storage" din partea stanga facand clic o data, apoi selectati "Disk Management (local)" din partea dreapta prin dublu clic.
Acum in partea de jos din panoul din dreapta vei vedea o interfata grafica cu toate hard disk-urile. Fiecare linie reprezinta un HDD diferit. Fiecare chenar de pe linie ( cu o bara colorata deasupra si cu dimensiunea afisata in MB sau GB) este o partitie de pe HDD. Partitiile sunt spatii separate pe HDD.
Intai trebuie sa stergi orice partitie de pe HDD pe care o sa o formatezi prin clic dreapta pe chenarul cu partitia si selectand "Delete Partition." Din moment ce deja stiti ca o sa stergeti totul de pe HDD si ati facut back-up la tot, puteti alege "Yes" la orice mesaj de avertisment aparut.
Daca sunt prezente mai multe partitii fiti sigur ca ati salvat tot ce ati dorit de pe ele. Apoi continuati cu pasul de dinainte pentru fiecare in parte. Daca doriti sa formatati doar o partitie este OK si puteti continua cu urmatorul pas fara sa stergeti restul partitiilor.
Box-ul (chenarul) cu drive-ul ce va fi formatat ar trebui sa aiba o linie neagra deasupra si sa scrie "Unallocated" sub marime (vezi poza). Faceti clic dreapta pe el si selectati "New Partition." Wizard-ul New Partition apare.
In wizard-ul New Partition apasati Next. In urmatoarea pagina fiti sigur ca este selectat "Primary Partition" si apasati Next. Acum faceti marimea egala cu maximum (ar trebui sa fie deja setata), si clic Next din nou. In pagina urmatoare computerul o sa aleaga automat prima litera disponibila pentru noul drive. Totusi, daca doriti puteti alege alta litera pentru HDD din lista drop-down si apasati Next.
In final wizard-ul New Partition va intreaba daca doriti sa formatati noua partitie si daca da, ce format. Alegeti NTFS deoarece este mai rapid si mai sigur. Lasati "Allocation unit size" ca "Default". In campul "Volume label" intrati ce nume doriti sa aiba noua partitie (nu folositi spatii). In sfarsit, daca hdd-ul este nou bifati "Perform a quick format" Lasati debifata "Enable file and folder compression" si apasati Next. Apoi in urmatoarea pagina apasati Finish.
Acum wizard-ul va petrece ceva timp formatand drive-ul. Pe hdd-urile vechi sau mari o sa dureze ceva. Nu inchideti "Computer Management" pana cand formatarea nu se termina, veti stii cand s-a terminat atunci cand cand apare "Healthy" si numele cu litera aleasa pentru hdd apare.
FUNDA?

| mateielisey explică (pentru Dubaster):

Este ceva daca dau din click dreapta format
si nu este nici o funda pe care sa dau click

| Dubaster a răspuns (pentru mateielisey):

1. Poti da click dreapta si Format (e si simplu si rapid)
2. Cand raspunde cineva ai langa o fundita care scrie "Declara raspunsul castigator" si dai click!
Bafta!

3 răspunsuri:
| Gabonne1982 a răspuns:

Poti sa alegi 1024 sau "Default alocation size", te asigur ca n-o sa-ti dauneze cu nimic.Iar "Enable compression" las-o debifata