| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa iau netbook second hand. E bun pentru vizualizat filme 1080p?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Atat pe netbook-uri, cat si pe alte calculatoare, redarea filmelor depinde DOAR de prezenta programelor de decodare (codec-uri) corespunzatoare.

Singura metoda de verificare este INCERCAREA.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Vreau sa folosesc lubuntu pe el, ca am inteles ca consuma mai putin

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum ce sistem este pe el?
Nu ai spus modelul.

Daca netbook-ul duce Windows si/sau Linux, mai bine instaleaza Linux Mint, oricare din cele trei versiuni (recomand Cinnamon).
https://www.linuxmint.com/release.php?id=29

Este o versiune de Ubuntu mai apropiata de infatisarea windows-ului.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Nu am model inca

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine cauta un laptop cu diagonala de 15" sau peste, minim 1Gb memorie RAM. Se vede mai bine.
Sa fie de firma mai buna: Dell, Compaq, HP, Fujitsu Siemens.
Linux merge bine si pe memorie mica, si chiar daca ai procesor mai slabut happy

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Vreau sa fie usurel si mic, mai de ninja asa

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Care-i mai usor, este din plastic mult si se si strica usor...

Doar pentru muzica si filme + putin internet cel mai usor este sa-ti faci rost de o tableta sau un telefon "destept", de mana a 2-a, care reda de pe card-ul de memorie si incape in buzunar. La 100-200 lei gasesti si bunicele. happy

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Man tu zi-mi ce laptop vrei si isi spun daca e ok

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Imi cauti tu unul bun te rog?

https://www.olx.ro/oferte/q-netbook/

sa fie 200 - 250 lei

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Man sunt prea putini banii, hai macar 500 de ron, nu e mult
asta e bun
https://www.olx.ro/......96xeL.html
nu poti reda full hd pe orice laptop

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Multumesc.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta cu faza cu ca orice pc poate reda un film full hd e mit ok, conteaza cpu, placa video in caz contrar se va vedea sacadat

| RAY a răspuns:

Atat pe netbook-uri, cat si pe alte calculatoare, redarea filmelor depinde DOAR de prezenta programelor de decodare (codec-uri) corespunzatoare.
complet gresit, conteaza placa video, cand vorbim de un film full hd

| N0xEterniS a răspuns:

Cum sa nu. Faza acum e daca chiar e full HD adica 1920x1080 daca nu HD - 1280x720 sau 720p e destul sau HD+ 1600x900.
Nu prea are rost sa vezi filme full HD 1080p pe un monitor 1280x720, nu cred ca observi diferenta, dar 100% e capabil sa ruleze filmul la 1080p