| ZapacelEVER a întrebat:

Vreau sa imi construiesc un pc din componente:
Procesor Intel Core i3-3220 IvyBridge 3.3 GHz Socket 1155 Box
Interfata grafica Intel HD: Intel HD graphics 2500
Tip: Intel Core i3
CPU Socket: 1155
Frecventa procesor (MHz): 3300
Intel Smart Cache: 3072 KB
Tehnologie de fabricatie (microni): 22
Puterea consumata (W): 55 W
Nuclee: 2
Placa de Baza Gigabyte GA-H61M-S1 Socket 1155
CPU Socket: 1155
Producator chipset: Intel
Model Chipset: Intel H61
Memorii suportate: DDR3
Sloturi memorie: 2 x DDR3
Memorie Kingston 2GB DDR3 1333MHz Non-ECC CL9
Tip memorie: DDR3
Frecventa (MHz): 1333
Capacitate: 2GB
Module memorie: 1 x 2GB
Placa Video Gigabyte GeForce GT 610 1GB DDR3 64bit Silent
Procesor video: GF119
Capacitate memorie (MB): 1 GB
Sursa Inter-Tech Booster 520W 81RON
Putere sursa (W): 520
Sistem de racire: 1 x 80mm
Auto fan control: Da
Conectori modulari: Nu
Cabluri invelite: Nu
Compatibila SLI / Crossfire: Nu
Tip conector ATX: 1x 20+4 pin mainboard
+12 V: 18A
HDD urmeaza sa vad daca este compatibil cu unul mai vechi de 150Gb

Procesor(529 RON), Placa de baza(188 RON), Memorie DDR3(54 RON x2),Placa Video (177 RON), Sursa (81 RON)! Sunt compatibile toate? Bugetul actul: 1500 RON sau sa mai astept o luna si sa imi cumpar: http://www.emag.ro/......EDNB0BBBM/

13 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Lasa configuratia celor care au m-ai facut asa ceva;).
Sa inteleg ca vrei pentru jocuri? Un laptop (mai ales acel model) o sa fie inferior unui pc in jocuri, mereu.

Ai 2 variante posibile, ambele cu mult peste configuratia ta, care se vor descurca foarte bine in gaming:
prima: http://bit.ly/1bXvFbl + asamblare: http://bit.ly/132oyYj
a doua, mai performanta, dar mai scumpa, insa primesti si 2 jocuri cadou-Far Cry 3 + Far Cry 3 Blood Dragon : http://bit.ly/1bXwh0u + asamblare: http://bit.ly/132oyYj;
Ai jos la fiecare configuratie in parte: adauga in cos, jos, si iti adauga automat toate componentele. Ulterior, adaugi in cos si asambalrea si poti face comanda.
Daca ai nevoie de un voucher de 1% la pcgarage.ro : 6WXBQPKQ (nu exista vouchere mai mari "pe gratis");
In rest, ce sa zic, ambele sunt peste ce ai mai sus, fie ca e desktop, fie ca e laptop(Cum ziceam, ce ai pus mai sus, in gaming, laptopul ales de tine~= cu desktop-ul ales de tine, si individual, de 5-7 ori mai puternice in gaming).
Daca ai intrebari, raspunzi.

| ZapacelEVER explică (pentru sltlp):

Daca am deja o carcasa de la un pc achizitionat acum 1 an, piesele se pot monta acolo? Carcasa este aproape noua, dar placa video si sursa sau ars asa ca nu ma mai intereseaza... Iarasi mai am un DVD-Writer nou de la LG care sigur se potriveste...Trebuie sa cumpar integral sau pot doar componentele de care am nevoie(placa video, placa de baza, procesor, memorie) Hard am de 150Gb tot de pe unitatea aceea si a fost folosit doar 4luni.acum nu stiu daca este compatibil cu tipul de cabluri

| ZapacelEVER explică (pentru ZapacelEVER):

Sursa? Se cumpara separat sau cum?

| sltlp a răspuns (pentru ZapacelEVER):

Pai vezi tu, oricum, pana la 2000 lei, mare diferenta nu o sa scoti din configuratie(ca si performanta, deoarece: as pune un procesor mai bun, dar diferenta de bani nu justifica diferenta mica de performanta). Eu zic sa nu te mai cplici cu pise vechi, care sunt sau nu compatibile, in care ai sau nu incredere.
Carcasele din configuratie sunt destul de solide(de la un producator care a facut mereu carcase de buna calitate), aerisite, spatioase si bine ventilate.
la dvd, da, daca are interfata sata.
Din ce ai scris, cred ca ai avut o "petarda" de sursa.
Cat despre hdd, cele de 160gb, 75%+ au interfata ide, dar poti sa verifici. Daca e peide, nu e compatibil.
Eventual incearca sa vinzi ce ai acolo, sa mai scoti ceva bani, si daca vrei, sa scoti o configuratie mai buna(cine stie, doar preturile se schimba de la o zi la alta).

| sltlp a răspuns (pentru ZapacelEVER):

A, inca ceva, eu am presupus ca ai ca buget 1500 lei. Dar zi tu exact, ca sa stiu. Poate editez ceva.
Sursa, da, depinde de sistem, de cat consuma, si ce consuma mai mult sau mai putin. La sursa, daca e de calitate(decat o porcarie, mai bine nu...).

| ZapacelEVER explică (pentru sltlp):

Din sistemul acela am nevoie de: http://postimg.org/image/bwwrytz8x/,Sursa banuiesc ca este buna, deoarece ai uitat sa o pui in prima config. dar ai pus-o in a doua.Carcasa este noua asa ca nu am nevoie, iar HDD se potriveste! Urmeaza sa il schimb daca e cand reusesc sa mai fac rost de ceva bani.Acum sper sa fie destul de buna configuratie si pentru jocuri dar si pentru navigat pe internet.Garantia pentru piese pe ce perioada este? Se acorda garantie doar daca alegi serviciul de montare?

| ZapacelEVER explică (pentru ZapacelEVER):

Nu sunt hotarat daca sa imi achizitionez un unitate sau un laptop.PC nu trebuie sa fie neaparat pentru jocuri dar nici Solitaire.Vezi ca link-ul a luat si ", Sursa"! Link-ul corect: http://postimg.org/image/bwwrytz8x/

| stroedaniel13 a răspuns:

Salut,

Am verificat! Componentele tale sunt compatibile stai linistit! Totusi iti recomand o placa video ceva mai buna daca tot vrei sa nu iti faci multi nervi cand te joci un joc decent.

Uite-te la asta: http://bit.ly/1410H1A

| ZapacelEVER explică (pentru stroedaniel13):

DVD-Writer si HDD am deja compatibile.HDD o sa il schimb in perioada urmatoare cu unul mai mare dar deocamdata atat.Care e diferenta dintre Placa video Sapphire Radeon HD7750 1GB DDR5 128-bit(417 RON) si Placa video Gigabyte nVidia GeForce GT630, 2048MB, GDDR3, 128bit, DVI, HDMI, PCI-E (279 RON). Diferenta de pret: 1GB 4mil si 2Gb 3mil thinking Nu sunt hotarant daca sa imi cumpar o unitate sau un laptop, anul urmator ma mut in Bucuresti si laptop-ul este mult mai comod dar performantele sunt mai scazute. Bugetul: 1500-1800 RON Laptopurile pe care le-am vazut in pretul acestea sunt destul de slabe in comparatie cu o unitate pe care o poti alcatui din componente la aceiasi bani! Ramane sa ma hotarasc daca imi cumpar o unitate sau laptop!

| stroedaniel13 a răspuns (pentru ZapacelEVER):

Depinde ce vrei tu:

Mobilitate: iti iei laptop
Performanta: iti iei un desktop

E adevarat, un laptop performant este mult mai scump decat un desktop pc la fel de performant.

HD7750 este mai bun iar diferenta este ca aceasta placa video are slot pci-express 3.0 mai nou decat cel de 2.0 de la cealalta placa. care o face sa ruleze mai bine. In plus functioneaza si la o frecventa mult mai buna!

| John1973 a răspuns:

Cumparati un laptop http://bit.ly/1r4WEwd

| ZapacelEVER explică:

Daca placa de baza suporta: Frecvente suportate 1066/1333 MHz, tu cum pui o memorie 1600MHz? thinking

| sltlp a răspuns (pentru ZapacelEVER):

Nu e problema daca pui o frecventa mai amre, deaorece placa de baza o sa o folsoescala maximul ei(al placii de baza) de 1333 mhz. Asa e bine.
Nu e bine si nu ar merge daca ai pune ceva sub 1066mhz pe o placa de baza.
Spune tu exact de ce pise ai nevoie, ca tot nu is lamurit cu acel hdd.
Ai nevoie de... sa se incadreze intr-un buget de...: si raspunzi.
Laptop, si jocuri, in banii astia. nici o sansa. poate doar daca te multumesti cu jocuri mai vechi.