| 174 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un Stick USB de 8 GB pentru a pune filme pe el iar apoi sa il conectez la televizor si sa vad filmul.In manualul de instructiuni al televizorului scrie ca televizorul suporta doar formatare FAT32 si NTFS, insa inregistrarea nu va fi disponibila pe discurile NTFS.Ce stick sa cer la vanzator si cum sa procedez cu formatarea?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Probabil TV-ul tau are si posibilitatea de a inregistra pe stik. In cazul asta, TV-ul nu poate inregistra pe un stik formatat NTFS. Deci, poti cumpara orice stik de 8 GB care-ti place.
Il fomatezi acasa pe calculator FAT32.
( il bagi in mufa USB, o sa-ti apara in
"My Computer", click dreapta pe el, "format", alegi din meniu "FAT32", "quick format"- OK)

5 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Intre 8gb 40 ron si 16 gb 45 ron...eu as merge pe ceva mai mare, diferenta de pret este prea mica; in rest, sunt de parere ca cei de mai sus. poti formata fie fat32 fie ntfs, este alegerea ta. diferenta de pret intre 2 stickuri cu aceeasi memorie este doar estetic, marime sau rapiditatea in transfer...si cat platesti firma producatoare

| Anonimul8297 a răspuns:

Orice stick il poti formata in format FAT32 si NTFSwinking Nu conteaza. Si o alta idee. In caz ca ai un card smecher(de 8 sau mai multi GB) de la un telefon sau ce stiu eu ce, si acela il poti folosi cu un adaptor usb la televizor si nu mai dai banii

| ReZiSTorr a răspuns:

Orice stic are 3 formate de memorie : NTFS(cel) chiar prima data cand il cumperi, iar apoi cand il formatez iti mai raman doar doua: FAT32 si FAT. De aici desprinzi tu concluzia. Funda?

| 174 explică:

Dar pot sa vad filpe daca formatul e NTFS(inregistrarea nu va fi disponibila pe discurile NTFS)?

| MisterBoboc a răspuns:

Hei salut! Parerea mea este sa nu mai cumperi nici un stik! dai si bani degeaba...ai bine, ia un telefon de al tau mai bun (de preferabil cu android) si cupleaza cablul la el! asa este mult mai bine! Sper ca ti-am fost de ajutor happy