| RazvRazvan5456 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un telefon S3 sau s4. Sa zicem ca eu nu il cumpar de pe un site cum ar fi: Orange, Emag, Cel.ro etc.
Sa zicem ca e Tocmai.ro sau Olx sau Okazii.
Cum imi dau seama cand merg la vanzator acasa, ca este replica sau original?
Inainte sa il desfac din cutie. Cutiile pot fi diferite in functie de modelul telefonului nu? Adica, culorile cutiei.
Ce trebuie sa scrie pe cutie la un S3- S4 original?
Logo-ul Samsung Trebuie sa nu fie pictat nu? Trebuie sa iti agate unghia in litere.
Mai puteti zice voi?

Răspuns Câştigător
| euAnonim100 a răspuns:

Nu vei merge la vanzator acasa! Il va trimite la tine acasa prin curier!

Cutiile sunt toate la fel, dupa cutie nu ai cum sa iti dai seama! Vezi ca cretificatul de garantie (daca il are) trebuie sa fie semnat (desi nu stiu daca la Samsung se aplica asta... nu cred)!

Chestia e ca nu prea ai cum sa il trimiti inapoi decat cu "pile"! Altfel nu vad cum!

Bun, deci sa fie clar! Nu cumpara de la straini! Mai bine ai merge intr-un magazin specializat sau sa il cumperi, dupa cum ai spus ca nu vrei, de pe Emag sau Cel.ro!

Stiu, pret mic, dispozitive uzate! Cam asta e pe site-urile de anunturi! Doar nu iti imaginezi ca sunt noi-noute!

Nu luati din toate partile, oricat de mic ar fi pretul! NU VA LASATI PACALITI!

Funda?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa te duci la vanzator acasa? ti l trimite prin curier sau posta si iti asumi riscurile cumparand de la necunoscuti. Si vad ca pe tine te intereseaza mai mult cutia sa fie originala decat telefonul.

| John1973 a răspuns:

Mai bine nu iti iei decat sa iti iei la mana a doua http://bit.ly/1yTZMJb

| RSfan a răspuns:

Replicile merg greu si au multe buguri + ca nu au ecranu la fel de mare ca originalul, compara si tu ceva poze de pe net cu telu ce ti-l cumperi si o sa iti dai seamawinking

| Tovarashu a răspuns:

Salut! Daca totusi vrei sa faci o mica economie, din punctul meu de vedere, cel mai sigur este sa cumperi de pe Okazii. (de pe OLX si Tocmai nu prea am cumparat). Te uiti la calificativele vanzatorului, vezi daca a mai vandut telefonul respectiv si la alti utilizatori, iar daca acestia au dat calificativ pozitiv, atunci el este omul de la care vrei sa cumperi. happy
Apoi ca sa-ti raspund punctual, replicile de obicei au specificatii mai slabe decat telefonul original. Asadar, cel mai sigur ar fi sa intri pe gsmarena.com, cauti telefonul S3, S4 (vezi ca sunt mai multe modele), iei specificatiile de acolo (memorie RAM, procesor, viteza procesor, camera foto) si le compari cu ceea ce este mentionat pe cutie si in "setari telefon -> About phone". Daca sunt identice, atunci cu siguranta ai un telefon original.

Spor!

| MiculAjutor a răspuns:

Pe okazii poti sa vezi calificativele de la persoana pe care il cumperi si asa iti dai seama. Spre exemplu cum are tipul asta http://www.okazii.ro/......a161216766 99.11% pozitive di 529 de voturi, asta inseamna ca e de incredere. Daca te intalnesti cu vanzatorul fa urmatorul test la telefon:scrie in telefon fara sa apelezi *#0*# si trebuie sa iti apara un test al telefonului (merge doar la Samsung); daca apare atunci e original telefonul.