| prajala17 a întrebat:

Vreau sa imi iau placa video nVIDIA gt 630 1gb ddr5 128-bit gainward edition si nu sunt sigur daca sistemul mi-o suporta.

Procesor Intel celeron dual core E3400 2.6ghz
placa de baza asrock G41C-GS
sursa delux 450w
4gb ram 1333

10 răspunsuri:
| stroedaniel13 a răspuns:

Salut,

Ai un sistem destul de bunicel pe care poti adauga orice placa video cu slot pci-express.

Totusi, iti spun sincer ca ar trebui sa investesti putin mai mult in placa video daca vrei ceva de gaming.

Recomandarea mea pentru tine este: http://bit.ly/1a3Afkm

| ITMania a răspuns:

E suportata, dar nu`i vreo mare minunatie de placa video, sa stii.
Ce buget ai pentru ea? happy

| prajala17 explică (pentru ITMania):

Chestia este ca nu vreau o placa video cu alimentare....ca sursa nu are alimentare pentru placa video...si nu vreau sa imi iau alta sursa.

| ITMania a răspuns:

Mi-am dat seama, dar in aceeasi bani gasesti HD7730, o placa video mai buna, fara alimentare separata.

Sau daca mai poti urca putin, chiar HD7750, la fel, fara alimentare separata.
Merge chiar si o HD7770, pe la 430 lei, cu toate ca are alimentearea separata, consuma putin peste 70W, deci o duce si sursa ta, indiferent cat de proasta ar fi.

Spune bugetul de care dispui si vedem ce gasim.

| prajala17 explică (pentru ITMania):

Problema este ca nu are cablu pci-ex sursa sad.

| ITMania a răspuns (pentru prajala17):

Ai adaptor de la 2 x Molex la un PCIe 6pin, nu ar fi asta problema.
Spune bugetul maxim.

| prajala17 explică (pentru ITMania):

440 lei...a deci mi-ar merge o placa video..cu alimentare separata?

| prajala17 explică (pentru ITMania):

Pai daca mi-ar merge un gtx650 ar fi perfect... oare are gtx650 adaptor molex la pci 6 pin...sau un HD7750 care e mai buna?

| ITMania a răspuns (pentru prajala17):

O HD7750 este suficienta si nu ai nevoie de alimentare separata:
http://bit.ly/1a39fS3

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Iti merge insa modelul ales de tine e cam praf in gaming...incearca GT 640 sau 650 au un pret apropiat