| Teleki_Michael_1974 a întrebat:

Vreau sa imi iau un cablu adaptor pentru placa video dedicata dar am o problema. Am vazut cablu hdmi tata vga mama...ce inseamna termenul mama respectiv tata. Monitorul e vga iar placa video are doar hdmi, dvi si as dori o alternativa sa o pot conecta. Ce mi-ar trebui? Ce adaptor sau ce cablu.

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu exista cablul pe care il cauti. Sau poate este dar nu am gasit eu.
Ai nevoie de adaptorul (convertorul) acesta: https://www.emag.ro/convertor-hdmi-la-vga-convhdmivga/pd/DPGY02BBM/ dupa care continui cu cablul vechi care il foloseai si inainte.

Acolo iti explica si care este mama si care este tata.

| IIIshaneIII a răspuns:

Tata =pul@ (partea care o infigi) (un cablu hdmi normal are 2 p*le, dar un cablu hdmi mama-tata, are o pul@ si o pizd@ care iti da voie sa bagi alt calu hdmi in el pentru a il prelungi

Mama= pizd@ (partea care permita a fi introdusa o mufa in ea )

| Teleki_Michael_1974 explică (pentru IIIshaneIII):

Fain raspuns, dar complet pe langa.

| IIIshaneIII a răspuns (pentru Teleki_Michael_1974):

Ai nevoie de un adaptor vga-hdmi si costa peste 100lei

| IIIshaneIII a răspuns (pentru Teleki_Michael_1974):

Ar trebui sa functioneze, acum nu stiu eu nu am folosit niciodata asa ceva, eu am hdmi simplu

| Teleki_Michael_1974 explică (pentru IIIshaneIII):

Asta e problema ca am vb cu ei si au spus ca nu se poate asa...dar vad ca vga-ul e sa-l bag in monito.

| IIIshaneIII a răspuns (pentru Teleki_Michael_1974):

Asa ceva ai nevoi +un cablu vga care presupun ca il ai in casa, asta functioneaza sigur https://altex.ro/adaptor-hdmi-vga-audio-hama-54569/