| PaulStefan74 a întrebat:

Vreau sa imi iau un smartwatch si nu stiu momentan nimic despre ele. Imi puteti da cateva sfaturi pentru cum sa ma orientez in cumpararea unuia? Cam cat dureaza o baterie de 230 mAh la un smartwatch?

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://womensmartwatch.com/how-long-does-it-take-to-charge-a-smartwatch/
Apple Watch
Conform comunicatului Apple, durata de viață a bateriei Apple Watch este foarte lungă, până la 18 ore. Prin urmare, îl puteți experimenta toată ziua fără a fi nevoie să încarcați de mai multe ori. În special, carcasa de 42 mm ajută bateria să „trăiască" mai mult.

Utilizatorii adesea taxează ceasul Apple o dată pe zi (Sursa: http://www.hardwarezone.com.sg/......thumb.jpg)

Apple afirmă că, atunci când bateria scade la un nivel scăzut, dispozitivul va seta automat modul Power Reserve. Acest lucru permite utilizatorilor să spună ora în termen de 72 de ore de la momentul activat.

Pentru Apple Watches, avem nevoie de doar o oră și jumătate pentru a umple 80% din baterie. Astfel, este nevoie de aproximativ două ore pentru a încărca complet.

Samsung Galaxy Watch
Este evident că Samsung a făcut o îmbunătățire cu adevărat frumoasă în Galaxy Watch. Bateria sa poate dura până la 120 de ore pentru modelele de carcase de 42 mm și mai mult de 168 ore pentru modelele de carcase de 46 mm.

Ceasul Samsung Galaxy este un smartwatch cu aspect funcțional îmbunătățit (Sursa: https://cnet4.cbsistatic.com/......43a0-94fd- 66243caf1a38 / Samsung-Galaxy-ceas-31.jpg)

Drept urmare, proprietarii își pot folosi dispozitivul o săptămână întreagă fără să încarce. Cu cât oferă aceste produse o durată mai mare de viață a bateriei, cu atât utilizatorii sunt mai puțini dependenți de smartphone-uri. Împreună cu acest lucru, ceasurile inteligente acceptă și funcții precum LTE și Bluetooth.

Pentru modelele de carcase de 42 mm, o baterie complet descărcată necesită aproximativ 60 de minute pentru încărcare la 50% și 150 minute pentru încărcare până la 100%. În ceea ce privește cazurile de 46 mm, timpul de încărcare este mai lung de aproximativ 30 de minute.

Fitbit Versa
Pe baza anunțului Fitbit, ceasul lor folosește baterii cu polimer litiu cu o durată de viață a bateriei de aproximativ patru zile. Chiar dacă ceasul a rămas fără putere, acesta poate funcționa încă aproximativ o oră înainte de a opri complet.

Fitbit Versa este asemănat cu „un dulce" din inima iubitorilor de Fitbit (Sursa: techwhiff.com)

Durata de viață a bateriei Fitbit Versa este foarte impresionantă. Prin comparație, ceasul Fitbit este mai bun decât Apple Watch. Este nevoie de aproximativ două ore pentru a încărca complet Fitbit Versa.

Cum să încărcați smartwatch-ul în mod corespunzător
Majoritatea ceasurilor inteligente au o capacitate a bateriei cu o gamă de 370-420mAh. Tensiunea în timpul încărcării este de obicei de la 3, 7 până la 4, 2 V. De fapt, puteți utiliza încărcătorul 5V-la-1A, care asigură funcționarea excelentă a bateriei.

Cu o capacitate mică a bateriei, este nevoie de doar 1, 5 ore până la 2, 5 ore pentru a obține bateria completă. Trebuie menționat că încărcătorul trebuie deconectat odată terminat. Nu încărcați mai mult de 2, 5 ore sau altfel bateria poate fi deteriorată.

Cum să mențineți bateria Watch mai lungă
Majoritatea utilizatorilor preferă să își încarce dispozitivele electronice cât mai puțin posibil. Vă rugăm să consultați următoarele sfaturi utile pentru a vă menține puterea bateriei mult timp.

Alegeți un afișaj cu economie de energie
Fața mare de ceas consumă multă energie a bateriei, astfel încât să puteți alege o față de ceas mică și simplă. În plus, ar trebui să activați modul alb-negru pentru a menține bateria dispozitivului mai mult timp.

Reduce luminozitatea ecranului
Luminozitatea ecranului are efecte negative asupra bateriei de ceas. Utilizatorii ar trebui să stabilească ceasul suficient de luminos pentru a vedea textele în mod clar, dar nu prea mult.

Dezactivați interfețele gesturilor de mișcare
Deși interfețele de gesturi de mișcare sunt foarte convenabile și te fac mai profesionist, consumă aproape energie. Pentru a vă încărca mai puțin ceasul, permiteți dezactivarea interfețelor de gestiune în mișcare.

Permiteți dezactivarea interfețelor de gestiune în mișcare pentru a economisi energie (Sursa: https://cdn0.tnwcdn.com/......ae622.jpg)

Modul de afișare întotdeauna
Când ceasul nu este folosit, puteți opri afișajul pentru a economisi energie. În acest caz, sunt afișate doar caracteristicile necesare. Aceasta va fi o soluție excelentă de economisire.

Activați modul silențios
Pentru a menține nivelul bateriei pentru smartwatch-ul dvs., puteți opri complet sunetul culisând pe ecranul de start al ceasului.

Activați modul de economisire a energiei
Nu în ultimul rând, cea mai bună soluție pentru economisirea energiei bateriei este activarea modului de economisire a energiei. Încercați acest lucru, iar timpul de încărcare va fi redus semnificativ.

Concluzie
În general, smartwatch-ul facilitează viața oamenilor. Datorită concurenței intense, pe piața curentă există numeroase tipuri de ceasuri disponibile de la corporațiile celebre de electricitate.

Printre branduri, smartwatch-ul Samsung Galaxy este cel mai bun produs din baterie, urmat de Fitbit și respectiv de Apple. Pentru a fi specific, ceasul Galaxy este capabil să afișeze pe ecran o săptămână, o cifră impresionantă, în timp ce articolele Apple nu durează mai mult de o zi. Cu toate acestea, dacă știți să profitați de sfaturile menționate, ceasul dvs. va „trăi" mult timp. De asemenea, încărcarea corectă a bateriei este vitală pentru a-ți prelungi durata de viață a bateriei.