| BaDoX a întrebat:

Vreau sa imi instalez Windowsul 7 pe laptop dar partitia mea C e cam plina si in setupul windowsului de pe CD nu imi arata butoanele de formatare a partitiilor.
Cum pot formata C-ul ca sa pot instala windowsul?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Dacă știi că nu ai butat de pe DVD-ul cu kit-ul de Windows și ai încercat șa îl instalezi sub Windows, este ceva normal.
Acel setup se refera la instalarea Windows pe o alta parțiție, ca un dual boot folosind wobi în dual boot Windows cu Linux.
Dacă vrei să resoftezi sistemul, atunci va trebui să bitezi de pe DVD-ul cu Windows, folosind butaea de pe DVD-rom, înșa acest lucru va cauza piederi de date, deci recomand salvarea acestora înnainte de a îcepe acest proces.Recomand ca instalarea sistemului să se facă pe un hard curat cu partiții șterse și re create folosind setup-ul din Windows, asta pentru a evita conflictele cauzate de vechiul sistem de operare instalat.Succes

| BaDoX explică (pentru RAY):

Inteleg ce vrei sa spui, dar la mine problema e ca nu pot sa formatez C-ul din cauza ca nu imi arata in setup-ul de instalare a windowsului comenziile format, delete, create...

| DeyCj a răspuns (pentru BaDoX):

Înseamnă că ai de aface cu o copie de Windows nelegitimă, furată din sursele ilegale arhicunoscute.
Recomand un kit legitim de Windows, kit ce îl poți schiziționa gratis și legal de pe softpedia.Atenție,acel kit va activa Windwos 7 în trial, trial ce se poate extinde la maxim 120 zile.
Tot o dată nu exclud și probleme hardware(hard disc distrus de la softul contrafăcut).
Dacă știi că ai folosit soft de pe fileliste sau torrenze, atunci știi deja că acele softuri ți-au distrus hard discul, deoarece ele conțin 4 tipuri de viruși de virusează softurile hardurilor și provoacă bad-uri logice pe acestea.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru BaDoX):

Ai dat u acolo la custom si drive obtion si nu a aparut formatarea C? si cu o copie amarata tiar fi dat astea

| BaDoX explică (pentru AdrenalinTm):

La Drive option mi-a aparut browse, cancel, refresh. Nimic legat de partitii.

| RAY a răspuns (pentru DeyCj):

Lupule dar de ce nu se intampla asta la milioanele care au windowsurii pritate? apoi cum poate un virus cauza ceva fizic? inteleg ca poate face multe da afecta hardul vreau sa vad si asta, eu am totul piratat in pc un pc de 9 ani, culmea merge fb, de ce nu mi s-a stricat hardul?

| RAY a răspuns (pentru DeyCj):

Apropo n-am antivirus in pc, apropo un hard ce soft are?

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

Chestii ce nu se văd la o utilizare normală.De asemenea contează foarte mult sursa ilegală de unde furi softul, și contează foarte mult cum piratezi.
Da©a furi cu cap nu ca românu nu ai treabă.

| BaDoX explică (pentru DeyCj):

L-am luat de la cineva, deci probabil am facut ca romanul rolling on the floor

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai partitia c se formateaza in timpul instalari adio date daca nu le recuperezi cumva pe dvd sau in d, numai baga date in c sacai windowsul lasa spatiu gol mereu macar 10 gb minim hai 20, e foarte important asta

| al3xander a răspuns:

In fereastra unde iti arata partitiile da cliick pe "Advanced Options" dupa care iti va aparea opțiunea "Format". Selectezi partitia si apesi format ca sa o formatezi.

| AdrenalinTm a răspuns:

Sa reinstalezi windows din windows se poate dar e treaba de mantuiala
bagi cd in unitate optica dai un reset intri in bios la boot si la cd/dvd pui first boot dai F10 dupa aia Yes ti se va reseta Pc si dupa aia iti va porni boot cd dvd dai enter si gata de acolo te descurci

| BaDoX explică (pentru AdrenalinTm):

Stiu toata treaba aia... problema e ca eu am parola pe BIOS si nu pot intra in el, deci singura solutie e asta.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru BaDoX):

Reseteaza parola scoate bateria aia mica de pe placa de baza sal scoti si din priza

| BaDoX explică (pentru AdrenalinTm):

Si dupa ce o sa se reseteze, care o sa fie parola?

| AdrenalinTm a răspuns (pentru BaDoX):

Nu o sa mai fie parola

| Passatb4 a răspuns:

Iti trebuie windows 7 bootable si atunci iti va aparea butoanele de formatare

| BaDoX explică (pentru Passatb4):

Windowsul e cu licenta

| mariusib11 a răspuns:

Acolo in setup trebuie sa scrie undeva advanced. Toate windows-urile au optiune de formatare.