Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Vreau să îmi scriu Lucrarea de Licenţă, dar am o problemă.Se schimbă literele Y şi Z când scriu.Se inversează. Ştiu că asta se poate schimba, dar nu mai ştiu cum.Mă poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| sizable a răspuns:

Dacă ai windows xp, vezi aici http://www.secarica.ro/html/ro.html M-am înregistrat special ca să-ți- dau link-ul.

10 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Schimbarea se produce atunci cand iti setezi tastatura pe limba romana. Nu ai cum sa revii la setarea initiala NUMAI pentru literele astea doua, asa ca, ori lasi tastatura pe romana si, in cateva minute te obisnuiesti cu schimbarea, ori o dai pe engleza, dar nu vei mai putea scrie cu diacritice.
Acum... daca lucrarea o scrii in limba romana, nu prea cred sa ai asa mare nevoie de Y. Aminteste-ti, tot timpul, ca, atunci cand vrei sa tastezi Z, trebuie sa apesi tasta Y.

| FataCuChitaraMun?ilor a răspuns (pentru ardnaxur1961):

E o tâmpenie.Nu mă obişnuiesc.Şi tot ştiu că asta se poate schimba, dar nu mai ştiu cum.

| Andruşcă a răspuns (pentru FataCuChitaraMun?ilor):

Daca ai Windows 7, du-te jos in bara(casuta) aia unde ai limbile si le schimbi. Da click dreapta pe ea si selecteaza "Settings...". Acum s-a deschis o caseta, asigura-te ca esti in tab-ul "General" si apasa pe "Add...". Acum cauta in lista pana ajungi la "Romanian (Romania)" si asigura-te ca sub "Keyboard" e bifat doar "Romanian (Standard)" fara "Romanian (Legacy)" sau altceva. Acum da OK ca sa inchizi tot si nu se va mai inversa nimic.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
În primul rând tu ai setat computerul altă limbă probabil româna.
În al doilea rând dacă ai Windows XP faci aşa: Control Panel - Regional and Language options- Advanced- English.
Sper că te-am putut ajuta.
Pe curând!

| supermamici a răspuns:

E din cauza setarii de tastatura. Eu folosesc y in loc de z pentru z... nu le mai schimb trebuie sa intri la setarile de limba in windows, la keyboards. Foloseste un shortcut (eu am ctrl + shift) atunci cand vrei sa scrii cu semne de punctuatie, acolo e pb mai mare nu la y si z

Răspuns utilizator avertizat
| ARF a răspuns:

Shift + Alt happy

Cred ca le ai setate in romana, asa ca le setezi in engleza; x

| FataCuChitaraMun?ilor a răspuns (pentru ARF):

Vreau să îmi scriu Lucrarea de Licenţă şi mai stau să le inversez 12/24. Când tastez Z apare Y şi când tastez Y apare Z.Îmi scriu Licenţa pe Literatură Română şi am nevoie de caractere. Păreri?

| FrumoasaTa a răspuns:

Exact cum spun si ceilalti, calculatorul tau este setat ca sa scrie in limba romana.In coltul din drepta jos este scris RO.asta inseamna limba romana. Apesi pe RO si setezi in limba engleza. Daca nu ai limba engleza atunci te duci la Control Panel si o incluzi.

| konfing a răspuns:

Schimbi limba din Engleza in Romana din Control Panel:

Start -> Control Panel -> Regional and Language Options -> Languages (al doilea tab) -> Details -> ADD -> Romanian

Apoi ar trebui sa iti apara Language Bar in bara (langa system tray).
Poti sa schimbi limba din Engleza in Romana si invers apasand Alt+Shift

Cau varianta cea mai usoara...scoti butoanele 'y' 'z'si le inversezi.