| fanmetin23 a întrebat:

Vreau sa imi ziceti ce placi video imi merg bine pe acest sistem: placa de baza gigabyte g41m combo slot video pciex16, procesor Intel pentium dual core 3, 2ghz, sursa atx 450w p4 si 2gb ram(dar o sa imi mai pun 2gb)

9 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

Orice ai alege ramii si procesorul iti vor crea un bottleneck. Tinand cont de specificatii iti sugerez un gigabyte cu chipset nVIDIA pe 128 bits si 1gb ram. Presupun ca te costa undeva la 200 lei maxim, dar performante pe masura. O seara frumoasa.

| fanmetin23 explică (pentru Seby90):

Daca ii pun doar memoria si nu mai schimb placa video se intampla ceva?

| Seby90 a răspuns (pentru fanmetin23):

Nu inteleg?

| fanmetin23 explică (pentru Seby90):

Ai zis ca o sa faca bottleneck. Daca ii pun doar memorie mai face?

| Seby90 a răspuns (pentru fanmetin23):

Hmmm... da, trebuie schimbate amandoua. Procesorul are importanta mare in jocuri, poate placa video duce si trimite fluid frameurile dar procesorul nu face transferul texturilor de pe hdd incat sa insemne ceva. Deci practic joci jocuri cu frames constant la 60, dar din cand in cand vei avea 'stuttering' adica se blocheaza pur si simplu jocul ca sa il ajunga procesorul din urma.

| fanmetin23 explică (pentru Seby90):

Eu joc doar metin2 si vreau sa stiu daca o sa faca figuri daca ii mai pun 2gb ram

| Seby90 a răspuns (pentru fanmetin23):

Metin poti sa-l joci si pe telefon oh go on.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma cred ca vor merge cam orice, sursa vad ca ai, procesorul cam mic sper sa nu apara conflicte intre componente, cred ca ar trebui s alasi 2 gb rami sa nu ingreunezi prea mult procesorul.

| SpecialistIT a răspuns:

Avand in vedere configuratia ta, nu as lua o placa video mai scumpa de GT630 cu DDR5.
Recomand asta: http://www.mediadot.ro/......24mb-gddr5

Bafta!