| SorinELoo7 a întrebat:

Vreau sa-mi achizitionez un PC pentru multimedia si gaming cat poate acea configuratie de 1500 de lei + monitorul care nu intra in aceasta suma. Ce recomandari imi puteti face?

20 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Iti recomand sa mai stringi niste bani daca vrei gaming...

| SorinELoo7 explică (pentru KodrutZ):

Vreau mai mult multimedia, dar gaming doar cat poate acea configuratie de 1500 de lei. Poate nu m-am exprimat eu corect...

| KodrutZ a răspuns (pentru SorinELoo7):

In cazul asta, defineste "multimedia". Ai boxe/amplificator ca lumea deja? Asculti muzica lossless? Vrei sunet 5.1/7.1 de calitate?

| SorinELoo7 explică (pentru KodrutZ):

Doar sunet 5.1
Cred ca am facut o configuratie buna, zic eu: http://goo.gl/lHUWnY Mai trebuie schimbat ceva?

| KodrutZ a răspuns (pentru SorinELoo7):

Http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/954357/
Faci overclock intr-o veselie si placa video iei mai tirziu. 750-ul e o placa video excelenta, dar e pacat de ea sa o bagi cu un singur bat de ram, cu procesor slab si hard clasic cu platane. Plus de asta... 500 GB e foarte mic, mai ales daca zici multimedia. Ai tras 3 serii full HD si s-a umplut.

| SorinELoo7 explică (pentru KodrutZ):

Eu n-am mentionat ca vreau sa fac overclock. Voi renunta la acel cooler si lua alta componenta mai perfonrmanta. Ce crezi ca as putea imbunatati?

| KodrutZ a răspuns (pentru SorinELoo7):

Nu trebuia sa menionezi tu. La bugetul asta, e pacat impotriva Sfintului Bit sa nu iei 3258-ul, mai ales ca e editie aniversara deblocat din fabrica. Il duci in 4 GHz fara nici un stres. De asta e bine sa lasi cularu' ala acolo... plus ca o sa poti sa joci destule chestii si cu integrata. Daca nu, poti sa renunti la sursa, la cooler (merge sa ii dai citeva sute de MHz si cu ala stock pina la urma), la carcasa - iei una cu sursa pe ea la maim 150 RON si mai plusezi un pic cit sa bagi si 750-ul. Oricum sistemul o sa consume maxim ~130 W orice ai face...

| sltlp a răspuns (pentru SorinELoo7):

Nu faci nici un overclock. Procesorul are multiplicator deblocat dar placa de baza e incapabila de asa ceva, asa ca fix pix...
Oricum, ce ai ales arata bine, dar eu as face mici ajustari: http://bit.ly/1pcWQDc desigur ca nu te oblig. Ce difera fata de ce ai pus tu: memoria ram, deoarece http://ark.intel.com/......e-3_10-GHz oricum nu stie mai mult de 1333mhz(dai banii pe 1600, dar el o sa ruleze in 1333). Oricum diferentele erau aproape invizibile de la 1333 la 1600.
Mai departe, am schimbat placa de baza, am pus una cu un chipset putin mai bun http://en.wikipedia.org/wiki/LGA_1150. La hdd, am pus 1 gb deoarece e diferenta mica(ma refer ca si $ ). La placa video am lasat 750-ul(nu are ce sa caute 650-ul care e aproape jumatate din 750, cum spune cineva mai sus "De asortat"). Varianta aia are tot 3 ani garantie. Si cea mai "vizibila" schimbare e data de carcasa(desigur, doar daca iti place) e o carcasa speciala, cu antifonare, si reltiv mai mica (ma refer la inaltime). O sa iti asigure un sistem ventilat, dar si extrem de silentios.

| SorinELoo7 explică (pentru sltlp):

Sursa pare a fi mica la putere, doar 400 W. Ma gandesc la vreo 500 W... Carcasa imi place, dar totusi as schimba cu una mai aerisita. Nu cred ca aceea are forta de a aerisi intreg sistemul, mai ales tragand aer din fata, avand acel burete pentru antifonare.

| sltlp a răspuns (pentru SorinELoo7):

Sistemul ala nu consuma nici 150W si tu vrei sursa de 500.
2. Nu iti fa probleme legate de carcasa. Corsair au prose de calitate. Si te asigur eu, ca daca aveau probleme cu racirea, nu se mai laudau ca poti sa pui placi video "mastodont" in ea.

| KodrutZ a răspuns (pentru sltlp):

Ca tot dai cu linkuri... H81 suporta overclock al multiplicatorului - http://en.wikipedia.org/wiki/LGA_1150. B85 nu ii aduce nimic cu adevarat util in plus, pina la urma.

| sltlp a răspuns (pentru KodrutZ):

Realizezi ca Intel-ul a cam blocat overlock-ul pe tot ce nu e z87 sper. http://www.bit-tech.net/news/hardware/2013/07/25/intel-overclocking-block/1

| KodrutZ a răspuns (pentru sltlp):

Se refera la seria K, nu la 3258.http://www.tomshardware.com/......,3888.html

| sltlp a răspuns (pentru KodrutZ):

Ma rog, asa e cum zici tu, dar tot nu-i placa recomandata in oc. In oc e de preferat sa ai o placa de baza mai zdravana, dar nu mai conteaza.

| KodrutZ a răspuns (pentru sltlp):

Nu e cum zic eu, e cum zic astia de-au facut teste serioase. Si eu as fi fost de aceeasi parere cu tine pina sa vad ce placi tzapene se scot la

| Mariusflo a răspuns:

Recomandarea mea: http://bit.ly/1oj5vne + acest monitor http://bit.ly/ZReDdp

| SorinELoo7 explică (pentru Mariusflo):

Nu vreau sa iau sistem asa cum ai recomandat tu, ci pe componente separate!

| soareeeeeenrrrrrrrrrrrrr32132 a răspuns:

Iti dau eu la 1200 lei un calculator mai bun ca cel care ti l ai facut tu.

| soareeeeeenrrrrrrrrrrrrr32132 a răspuns:

Numarul meu 0785369858