| compcris00 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar calculatorul pe componente. Daca imi cumpar motherboard de la amd,procesorul de la amd,insa videoplaca de la nVIDIA totul va fi ok,sau trebuie ori tot de la amd, sau tot de la nVIDIA?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Mituri. Se impaca amd cu nVIDIA, nu e bai. Acuma depinde ce cu ce vrei sa pui. Cam care e bugetul si ce ai in minte?

| compcris00 explică (pentru KodrutZ):

Intel e ceva scump, iar amd e ieftin.ProcesorFx 8xxx, 8 gb ram, nVIDIA gtx 650, motherboard de la amd. Buget 1700 ron.

| KodrutZ a răspuns (pentru compcris00):

Si AMD ajunge sa fie hulit fiindca procesoarele lor sint bagate de niznauti ca tine in combinatiile cele mai timpite cu putinta. Procesor FX 8xxx cu racire stoc, sursa de rahat, placa video depasita, placa de baza pe care condensatorii mai-mai sa sara in aer cind ai un FX 8xxx in full load si turbo mode, nici nu mai zic de overclock. A, si sa nu uitam - ram ieftin si hard mecanic. Am folosit AMD vreo 15 ani, iar cu 2 ani in urma am trecut pe Intel. Aveam bani sa bag in sistem, dar am luat si am tras linie si am ajuns la concluzia ca ma costa mai mult sa imi fac un sistem ca lumea pe AMD decit unul pe Intel, cam la acelasi nivel de performanta. Unde mai pui ca pe AMD consumam si mai mult curent cu el si erau probleme cu controlleru' SATA de mergeau SSD-urile ca legate de picioare. Ieftin faci, ieftin ai parte. Faci sistem cu FX 8xxx racire stock si sursa/placa de baza ieftine si o sa tot ai de trimis componente la garantie...

| compcris00 explică (pentru KodrutZ):

Stiu ca amd consuma mult curent, dar ce-mi recomanzi ca sa joc gta 5, far cry 4 de la mediu in sus. Vreau din gama amd.

| KodrutZ a răspuns (pentru compcris00):

Si AMD, si 1700 RON... iti recomand sa mai stringi inca o data suma asta si mai discutam. Numai procesorul, o placa de baza decenta care sa iti duca un FX 8xxx, cooler cum trebuie si o sursa sar de 1300.

| compcris00 explică (pentru KodrutZ):

Uite ce am gasit si spune-mi daca e bun:
1.Procesor Fx 6300
2.Memorie RAM 8 gb
3.Motherboard de la gygabite:GIGABYTE GA-78LMT-S2, Socket AM3+/AM3 ori GIGABYTE GA-970A-DS3 sau
4.Video placa am de ales intre:HD7750 4GB DDR3, R7 250 2GB DDR5 si GTX 650.
TOTAL MI-A IESIT 1800 ron.

| KodrutZ a răspuns (pentru compcris00):

Si SURSA? Cooler? Placile alea video sint deja trecute, cum ziceam mai sus. Hard ce ii pui? Prin carcasa cum circula aerul?

| compcris00 explică (pentru KodrutZ):

Cooler,pun unul care are 5000 rotatii, dar care video placa e mai buna din cele mentionate mai sus, iar sursa am de mai demult.

| KodrutZ a răspuns (pentru compcris00):

Si daca are 5000 de rotatii...ce? CE sursa ai? Tocmai fiindca e "de mai demult" nu e ok, chiar daca o fi ea super scula dar are vreo 5-6-7 ani... deja e un pic obosita. Dintre alea de mai sus ar fi 650-ul, dar nu mai merita cumparata. Gasesti 750 simpla la un pret apropiat.

| compcris00 explică (pentru KodrutZ):

Sursa deci cea care alimenteaza, care scrie 400 w si se afla in partea stinga sus, da? Inca ceva si-ti d-au funda deoarece o meriti, uitete in intrebarile mele este un cu jocul gta 5 si cu un procesor E5700.

| KodrutZ a răspuns (pentru compcris00):

Aha, aia. Ce mai scrie pe linga 400W? Made in China? Premier? Deluxe? Gembird?

12 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Slot-urile sunt aceleasi.Depinde de performante.

| AndyShakur01 a răspuns:

Eu am tot calculatorul AMD, dar placa video e de la nVIDIA, si merge foarte bine.
Nu conteaza daca sunt la fel.